Deset milionů korun, které minulý týden uvolnilo ministerstvo zemědělství, konečně rozhýbalo letité úsilí o výstavbu zařízení, v němž by mohli důstojně odejít z tohoto světa nevyléčitelně nemocní lidé.

„Dohodli jsme se, že stavbu zahájíme ještě letos. Firma, která před dvěma lety vyhrála výběrové řízení, musí nyní zkoordinovat své zakázky, kterých má spoustu. Třicet dní potřebuje na zajištění staveniště. Odhad tedy je, že se výstavba hospice zahájí v listopadu,“ potvrzuje krajský radní zodpovědný za oblast sociálních věcí Miloslav Macela.

Jak na jednání zaznělo, na průběh stavby bude mít hlavní vliv počasí. „Nemělo by mrznout. Nejideálnější by byla loňská zima,“ podotýká s úsměvem radní Macela. Celková investice potřebná k realizace chrudimského hospice šplhá k osmdesáti milionům korun.

Výstavbu by měl dvaceti miliony podpořit Pardubický kraj, po pěti milionech by mohla přispět města Chrudim a Pardubice. Předpokládá se rovněž, že 30 milionů poskytne stát a další peníze věnují hospici i lidé ve veřejné sbírce nebo sponzorské firmy.

Kvůli deklarované podpoře ze strany měst se sešli pardubický primátor Jaroslav Deml a chrudimský starosta Jan Čechlovský. „Poslali na ministerstvo dopis, ve kterém výstavbu podpořili. Myslím, že to sehrálo v rozhodnutí o přidělení dotace velkou roli,“ míní Miloslav Macela. O poskytnutí pětimilionového příspěvku se rozhodne při schvalování rozpočtů pro příští rok v městských zastupitelstvech.