Terminál Czech POINT (Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál) nabízí vsídle radnice vPardubické ulici občanům možnost okamžitě získat výpisy zrejstříku trestů, zkatastru nemovitostí a zobchodního či živnostenského rejstříku.

„Za první čtyři dny tuto možnost využilo pětatřicet lidí. Je to výtečná věc, která přibližuje úřad občanům a šetří tak spoustu času,“ uvádí tisková mluvčí chrudimské radnice Sylva Drašnarová. Do včerejšího dne bylo prostřednictvím Czech POINTu vydáno pětaosmdesát výpisů zrejstříku trestů. „Využívají je hodně žáci autoškol, které bez výpisu nelze absolvovat,“ říká Petr Jakubec zoddělení kanceláře tajemníka chrudimské radnice.

"Obíhají" data

Obsluha terminálu je jednoduchá. Upokladny občan zaplatí padesátikorunu a zadá své údaje. Za deset minut má rejstřík vruce iskulatým razítkem. Stejně se postupuje iuvýpisu z „katastrálu“ či obchodního nebo živnostenského rejstříku. „První strana stojí stokorunu, za další klient zaplatí padesát korun,“ upřesňuje Jakubec.

Terminály se nacházejí vdalších městech a městysech na Chrudimsku. Díky tomu „obíhají“ mezi úřady data a nikoliv naštvanílidé.

Minimální požadavky na občany

Czech POINT je nyní rozšiřován na 1300 matričních úřadů, krajské úřady a během roku také na 800 pracovišť České pošty, vybrané zastupitelské úřady a kanceláře Hospodářské komory.V současnosti musí občan navštívit několik úřadů k vyřízení jednoho problému. Czech POINT bude sloužit jako asistované místo výkonu veřejné správy, umožňující komunikaci se státem prostřednictvím jednoho místa tak, aby „obíhala data ne občan“.

Cílem projektu Czech POINT je vytvořit garantovanou službu pro komunikaci se státem prostřednictvím jednoho univerzálního místa, kde bude možné získat a ověřit data z veřejných i neveřejných informačních systémů, úředně ověřit dokumenty a listiny, převést písemné dokumenty do elektronické podoby a naopak, získat informace o průběhu správních řízení ve vztahu k občanovi a podat podání pro zahájení řízení správních orgánů. Jde tedy o maximální využití údajů ve vlastnictví státu tak, aby byly minimalizovány požadavky na občany.

Komentář autorky článku k dané problematice najdete v rubrice "K věci".