Most u obchodního domu Tesco se v pondělí uzavřel a k nemocnici už projet nelze. Na místně jsou stavební čety, které budují provizorní lávku. Provoz je jednosměrný z kopce dolů, kde se provoz aut ještě před kruhákem U Guláška výrazně zpomaluje a tvoří se obrovské kolony. Na jaře se městský okruh kvůli demolici a výstavbě nového mostu uzavře v obou směrech, což budou řidiči špatně snášet. Už o prvním dni dopravního omezení totiž někteří ztráceli nervy a chtěli se čekání v koloně vyhnout. Jenže na nimi sklapla past v ulici Na Ostrově, která je už od minulého týdne rovněž neprůjezdná.

"Mnozí řidiči naprosto ignorují dopravní značení, teď právě do ulice Na Ostrově vjela dvě auta a podívejte se, už se otáčí," řekl strážník městské policie Petr Půlpán. S kolegou dohlíželi na dopravu od ranních hodin a podle jejich slov byl provoz vcelku klidný a bez větších problémů. Kdo byl nakupovat v Tescu a chtěl se dostat třeba do sídliště Na Šancích, musel se smířit s prodlouženou jízdou - objížďka měří kolem čtyř kilometrů a kvůli kruhovým křižovatkám a semaforům nezbývalo, než trpělivě popojíždět. Někteří řidiči riskli domnělou zkratku ulicí kolem sportovišť a kina.

Psali jsme:

Na hranici životnosti. Tak vypadají přemostění řeky Chrudimky a chodník vedoucí do nemocnice.
V pondělí začne v Chrudimi peklo: uzavírka městského okruhu na mostě u Tesca

Skutečně, kdo můžete, Chrudimi se vyhněte. Cesta od Tesca ke kruhovému objezdu u hotelu Bohemia, která má 2,3 km a běžně trvá řidičům kolem 4 minut, zabrala dnes ve špičce až 50 minut. A kdo chce jet od Guláška k nemocnici nebo na sídliště Na Šancích, časově se mu vyplatí šestikilometrová zajížďka přes Slatiňany.

"Spěchám, jedu pro manžela do nemocnice. Musím objet celé město, jinak bych kopec vyjela za dvě minuty. Ano, nesleduji zprávy ani dopravní značky a patří mi to," povzdechla si starší řidička fordu, která si na parkovišti uklízela nákup do auta. A takových šoférů bylo víc, mnozí na hlídkující strážníky vysílali nechápavé pohledy a gesta. Ale to jim nebylo nic platné, do kopce k nemocnici neprojel nikdo. 

Alternativní 'zkratka' od Guláška k nemocniciAlternativní 'zkratka' od Guláška k nemocniciZdroj: mapy.cz

Výstavba technologické lávky pro přeložky sítí umístěných na konstrukci dosluhujícího mostu u Tesca potrvá do soboty. "O čtyři dny později bude dokončeno i položení plynového potrubí v ulici Na Ostrově," potvrdil místostarosta města Zdeněk Kolář.

Do soboty potrvá i zrušení obsluhy některých zastávek autobusů městské dopravy, jde například o ulici S. K. Neumanna. Částečná uzavírka mostu se dotkla i některých linkových autobusů, které musí jezdit po objízdných trasách. Také nákladní doprava byla odkloněna, čímž se totálnímu ucpání Chrudimě zabránilo.

Jednosměrné uzavření mostu u Tesca je jen předzvěstí toho, k čemu dojde na jaře. "Vlastní oprava začne 15. března, kdy bude most oboustranně uzavřen. Stavba bude hotová v červenci," upřesnil místostarosta Kolář.