Tak si mnozí vBojanově představují budoucnost městysu, pokud firma Holcim znovu zahájí těžbu vlokalitě za Hůrkou.

Řada lidí proto záměr společnosti odmítá. Mnozí si zároveň uvědomují, že peníze, které firma Bojanovu nabízí, se mohou velmi dobře hodit. Vedení městysu proto uspořádalo už druhou schůzi zastupitelstva, na kterou kromě vlastních občanů pozvalo iodborníky zkamenické a cementářské firmy.

„Zájem byl veliký, do tělocvičny vzákladní škole přišlo okolo stovky lidí,“ uvádí bojanovský starosta Tomáš Chvojka. „Záměr Holcimu prezentovali odborníci Petr Dvořáček a Jan Kozák. Aprezentace to byla skutečně detailní, trvala přibližně 1,5hodiny. Po jejím skončení se navíc ještě dlouho diskutovalo,“ vysvětluje starosta Chvojka, který oceňuje věcný tón většiny příspěvků.

„Debatovalo vrámci pravidel a bez zbytečných emocí. Byl jsem mile překvapen,“ dodává Chvojka. Za hlavní problém pokládají Bojanovští dopravu vytěžené suroviny. "Holcim nám ale přislíbil, že těžké náklaďáky budou jezdit směrem na Nasavrky, do městysu se tak vůbec nedostanou,“ dodává starosta.

Nabízí se otázka, jak by chovali jednotliví řidiči, pro které je cesta přes Bojanov kratší. Azda by bylo možné dodržování slibu vůbec nějak kontrolovat. Ina to má bojanovský starosta odpověď. „Vdnešní době existují technické prostředky, třeba navigační systém GPS, kterými lze polohu auta lokalizovat,“ dodává Tomáš Chvojka.