I když jej muži zákona nabízeli k adopci na svých webových stránkách a město tuto výzvu hlásilo rozhlasem, nikdo neprojevil zájem. Včera proto strážníci psa odvezli do do útulku v Podlíšťanech.

Umístění odchyceného psa do útulku stojí obec podle Jaroslavy Medkové z heřmanoměsteckého útulku zhruba sto korun na den, záleží na velikosti psa. Vedení měst a obcí proto vymýšlí způsoby, jak se placení „vyhnout", a nejčastěji proto sami hledají původního nebo nového majitele.

„Než dáme zatoulaného psa do útulku, tak nejprve hledáme majitele a pak jej nabídneme lidem k adopci. Nejsme zase tak velké město, tak se dotazujeme, zda by někdo psa nechtěl. Většinou se jej tak podaří udat. Pokud má zvíře obojek nebo čip, velmi nám to usnadní hledání původního majitele," vysvětlil starosta Ronova nad Doubravou Miroslav Žítek.

Vlastní bydlení

Například v Třemošnici mají pro nalezené psy rovnou připravený přechodný kotec, do kterého zvíře umístí, než mu naleznou pána. „Obvoláme okolní obce, jestli se někomu neztratil pes. Většinou jsou to zvířata hezká, dobře živená, která se majiteli jen zaběhla. Je to poměrně úspěšné, hlavně pokud mají čip nebo známku," doplnila pracovnice Městského úřadu Třemošnice Ludmila Hubáčková.

Vyhláška města Třemošnice dokonce zvýhodňuje ty, kteří psa z útulku adoptují. Má to však podmínku. Pokud město umístí psa do útulku a některý z obyvatel si jej vezme, je na dobu tří let osvobozený od placení poplatku za psa.

Ve Skutči mají pro zvířecí nalezence provizorní kotec, ale plánují vybudovat vlastní útulek. „Plánujeme vybudovat malý nezděný útulek s několika kotci o rozloze zhruba 25 metrů čtverečních, kam zavedeme vodu i elektřinu. Peníze z městského rozpočtu na to máme vyčleněné, jestli se však útulek povede vybudovat do konce roku, to zatím netuším," dodal skutečský starosta Pavel Novotný.

LUKÁŠ VANÍČEK