Muzeum v přírodě Vysočina už bylo kvůli koronaviru nuceno zrušit Velikonoce na Betlémě. Edukační program a výstava seznamující s ojedinělou tradicí Vodění jidáše návštěvníci neuvidí. Vysoce pravděpodobné je, že se neuskuteční 25. dubna tradiční Velikonoce na Veselém Kopci.

„Myslím si, že opatření proti šíření koronaviru do této doby neskončí,“ říká vedoucí muzea Ilona Vojancová. Zrušení akce, kterou denně navštíví třeba pět tisíc lidí, bude mít obrovský ekonomický dopad. „To se týká všech kulturních akcí. Ministerstvo bude jistě muset přijmout opatření,“ dodává Ilona Vojancová.

Když bezpečnostní rada státu zakázala všechny sportovní, kulturní, náboženské i umělecké akce, pořadatelé festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč museli zrušit osm akcí. „Koncert Ireny Budweiserové 23. dubna a další akce jsou dosud ve hře, uvidíme, jak bude situace vypadat. Byli bychom rádi, kdyby se uskutečnil alespoň zlomek programu. Nicméně zrušená představení bychom rádi přesunuli na příští rok, už o tom jednáme,“ uvedla včera vedoucí skutečského odboru školství a kultury Lenka Frídlová. Festivalová nabídka byla letos velmi atraktivní, některá představení byla ihned vyprodána. Pořadatelé budou vstupné vracet. „Preferujeme bezhotovostní platbu, stačí napsat e-mail a domluvíme se,“ dodala Lenka Frídlová.

Koronavirus popravil i další kulturní akce v kraji. Například se v Ústí nad Orlicí neuskuteční 62. ročník Kocianovy houslové soutěže a XV. ročník hudebního festivalu Kocianovo Ústí. „Prioritou je zdraví všech soutěžících, porotců, organizátorů a spolupracovníků. Nikdo není schopen předpovědět vývoj událostí, ale je vysoce pravděpodobné, že v květnovém termínu by se nesešli všichni přihlášení houslisté z celého světa, čímž by utrpěla vysoká úroveň a renomé soutěže,“ uvedla Lenka Lipenská, ředitelka houslové soutěže.

Naději má festival Smetanova Litomyšl, který se má konat na přelomu června a července. „Zatím je to daleko a nyní, když se situace mění každý den, není možno předvídat, co bude za tři měsíce,“ říká ředitel festivalu Jan Pikna.