A odříznout se od vlivu, politiky a komfortu veřejné správy se jim nechce.

Jako první vyřešil problém pardubický exhejtman Ivo Toman. Už má přislíbené místečko na ministerstvu dopravy, řízené jeho kolegy z ODS. Bývalý stavbař chce pomáhat při výstavbě dálnic R35 a D11.

Nic na tom nemění, že ministerstvo s žádnou takovou pozicí nepočítalo. To přece neznamená, že ji nyní nejspíš nemůže „vytvořit“.

„Nevím, kde jste tu informaci vzal, ale je pravda, že kvalitní lidé typu Ivo Tomana jsou potřeba, odborníky sháníme pořád. Co bude dělat, je otázka k jednání. Ale jde o to využít jeho dobrých vlastností a zkušeností ve všech směrech,“ řekl náměstek ministra dopravy Jiří Hodač.

Pikantní je, že ministerstvo žádného zmocněnce pro R35 nepotřebuje. Podle jeho oficiální nabídky volných míst by se Toman mohl přihlásit leda do konkurzu na sekretářku.

Na ostatní tři volné pozice – právníky – Toman nemá kvalifikaci. Potřebuje vysokou školu právnického zaměření, Toman ale vystudoval ČVUT.
„Do konce roku se o mém konkrétním působení na ministerstvu rozhodne,“ říká Toman. „Kdybych byl nějakým zmocněncem například pro výstavbu R35, pomáhal bych to řídit, aby šly práce rychle.“ Ve vedení kraje měl dopravu na starosti osm let.

Funkce vládních zmocněnců by ostatně nebyla žádnou novinkou. Existovali za vlády ČSSD pro problémové severní Čechy nebo Ostravsko. Topolánkova vláda je pak zrušila.

„V tuto chvíli ale o obnovení funkce vládních zmocněnců ministr vnitra neuvažuje,“ sdělil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Svým místečkem na ministerstvu Toman vytrhl trn z paty i svému stranickému kolegovi – bývalému krajskému radnímu pro zdravotnictví Josefu Janečkovi. Přenechal mu pozici předsedy kontrolního výboru krajského zastupitelstva. Ten je placený na plný úvazek.

„To není žádná trafika. To jsou výbory ze zákona a žádný problém v tom nevidím,“ uvedl Janeček.

Bývalý královéhradecký hejtman Pavel Bradík zatím neví, co půjde dělat. Nebo je jen zkušenější než Toman a přislíbenou trafiku tají?

„Nejprve si chci odpočinout a věnovat se konečně sám sobě,“ řekl Bradík. Se zlatým padákem 234 tisíc (tři měsíční platy) může lenošit dlouho.
Většina ostatních bývalých východočeských krajských radních se vrací do soukromého sektoru, k podnikání.