"Páteční odpoledne bylo náročné pro řidiče i hasiče. Na Svitavsku od 15.00 do půlnoci evidujeme 13 výjezdů a na Orlickoústecku 18 v souvislosti s počasím. Největší komplikace byla na silnici I/35. Od Gruny se vytvořila dlouhá kolona uvízlých nákladních automobilů. Celá vozovka byla pod ledem. Situace se zlepšila, když se na místo dostavily dva sypače. Jednotlivá auta se postupně rozjížděla, ale některým museli hasiči pomoc. Dále jsme vyprošťovali osobní a nákladní auta, autobusy i sypače například u Litomyšle, v Bělé nad Svitavou, v Červené Vodě, v Javorníku, v Cotkytli, v Horní Čermné apod," uvedla v sobotu ráno mluvčí krajksýách hasičů Vendula Horáková.

PÁTEČNÍ ZPRAVODAJSTVÍ:

"Na Svitavsku pomáháme řidičům osobních i nákladních automobilů. A na Orlickoústecku u Třebovic jsme zasahovali během deseti minut u dvou událostí," uvedla mluvčí krajských profesionálních hasičů Vendula Horáková.

Okolo půl třetí došlo u rybníka Hvězda u Opatova k havárii linkového autobusu, ve kterém cestovalo patnáct osob. "Silnice je v místě pokrytá souvislou vrstvou sněhu. Podle předběžných informací záchranáři ošetřili čtyři zraněné a z toho dva odvezli do nemocnice," uvedla policejní mluvčí Markéta Janovská.

Tragické následky má ale odpolední hromadná nehoda na silnici I/14 mezi Českou Třebovou a Třebovicemi. Tady se na sněhu střetla tři auta.

POSÍLEJTE FOTKY A HLÁŠENÍ ZE SILNIC SEM

Jednalo se o vozidla Citroen, VW Passat a VW Golf. "Na místě bohužel zemřel řidič citroenu, jeho spolujedoucí utrpěla zranění, stejně tak řidič passatu. Šofér golfu vyvál bez zranění," dodala Janovská. Příčinu nehody na zasněžené silnici vyšetřuje policie.

"Hasiči museli jednu osobu vyprošťovat. Na místě byly celkem tři zraněné osoby. Bohužel u jedné lékař konstatoval smrt," dodala Horáková.

Již hotový úsek dálnice S8 v polském vnitrozemí
Plány na polskou dálnici ke Králíkům pokračují. V Praze o nich ale stále nevědí

Sníh komplikuje dopravu podle policie hlavně na Svitavsku. Problémy mají především řidiči kamionů. Ucpaná je státovka I/34 mezi Svitavami a Poličkou, a to už tradičně v kopci "Vendolák".

"Asi kilometr za kruhovým objezdem za Svitavami na silnici I/35 ve směru na Moravskou Třebovou se stala nehoda dvou kamionů. Jeden z nich zřejmě dostal smyk a narazil do svodidel, do dalšího kamionu a vozidla zůstala zaklíněna na komunikaci, která se neprůjezdná," sdělila policejní mluvčí. Řidiči musí počítat na hlavním tahu na Moravu se zdržením.

Silnice na Svitavsku a Orlickoústecku jsou pod sněhem. Řidiči hlásí problémy policii, která vyrozumívá správce komunikací. "Na řidiče apelujeme, aby jezdili s maximální opatrností. Máme plno menších kolizí, havárie aut přes střechu nebo srážku se sypačem," uzavřela Janovská.