Letošní rok byl průměrný. Ošetřili jsme dost dětí, které byly zraněny hlavně na táborech, ale i při běžných prázdninových radovánkách. Nejčastěji se jednalo o zlomeniny horních končetin, a to buď po jízdě na kole nebo kolečkových bruslích. Co se ale začalo objevovat častěji a vymyká se předchozím letům, jsou úrazy na trampolínách. Ošetřovali jsme pět dětí, které měly zlomeniny obratlů.

Můžeme si to vysvětlovat i tak, že na kolečkové brusle či kola už rodiče dbají. Jsou si vědomi hustého silničního provozu, a tak tam děti nepouští, nebo dbají na to, aby tu helmu měly. Při skákání na trampolíně je to, jakoby si rodiče mysleli, že se nemůže v zásadě nic stát. Často jsou potom překvapení, že díte upadlo, bolí ho záda a rentgenový snímek jednoznačně ukazuje, že tam je zlomený obratel.

Při léčbě této zlomeniny záleží na tom, kde se nachází. Nepřikládá se sádra a léči se klidem, a to minimálně tři týdny na lůžku. Větší část toto doby si pacienti odleží v nemocnici a pak mají ještě minimálně měsíc či dva omezení v tělocviku a dalších záležitostech. Je to léčbě na dlouhou dobu, a to mluvím o nezávažné zlomenině, kdy nedochází k neurologickému poškození.

Kromě úrazů bylo přes léto i dost alergických reakcí zejména na vosy a včely. Po potravinách nebo ovoci toho relativně tolik nebylo. Potom byly určitě průjmovitá onemocnění, které velmi často způsobovaly bakterie žijící v kuřecím mase. Jelikož jsme národ, který griluje rád a cokoliv, tak průjmy byly často zapříčiněny právě častým požíváním právě kuřecího masa.

David Kasal,
primář dětského oddělení Chrudimské nemocnice

Máte i vy lékařský dotaz? Neváhejte a pošlete jej na adresu: lukas.vanicek@denik.cz.