A pak už se chodilo od domu k domu. Hrálo se na přání, popíjela se slivovice či jiná kapalná vyhřívadla a celé to veselé harcování se zajídalo masopustními kobližkami, uzeným, sekanou a dalšími dobrotami. Průvod provázela tak trochu zmrzlá kapela Josefa Pecky, která ale musela hřejivé kořaličce statečně odolávat, neboť večer ji ještě čekal maškarní bál.

Maškarádi mezitím honili kde koho. Své oběti symbolicky stříhali a holili nebo po nich stříkali vůněmi a deodoranty, ale jednou z atrakcí byla i jízda starou pražskou tramvají…

Desítky masek

Na maškarní rej se také přijela podívat také mladá Ruska Jana Sucha z dalekého sibiřského města Jakutsk. „Vidím masopust prvně v životě, u nás se nic takového nekoná. Je to krásná zábava," okomentovala masopustní dění.

Obcemi postupně prošlo téměř sedmdesát masek a průvod skončil tam, kde ráno začal.

Kominík měl štěstí

Cestou se ale zjistilo, že kominický učeň nekonal své řemeslo. Proto na závěr radní vynesli nesmlouvavý rozsudek: „Jelikož učen vymetal spíže a zcizoval klobásy, ohlížel se za kdejakou sukní, nečistil komíny, kdejakou pannu o věneček připravil, do chrámu modlit se nechodil a v hospodě karty hrál, odsuzuje se k trestu zastřelením místním myslivcem. Trest byl pak bez otálení vykonán. Když se ale paní hostinská dozvěděla, že zastřelili jejího milovaného kominíčka a nesou jí ho ukázat, přinesla životabudič a kominíčka oživila. Tím maškarní ceremoniál skončil. Ovšem večer, to se pak tančilo až do roztrhání těla…

Zmrtvýchvstání

Historie původních masopustů sahá v Míčově do padesátých let minulého století. Maškary či šibřinky se do té doby scházely každý rok.

„Obcházely a na sedláckých vozech objížděly vesnice Rudov, Zbyslavec, Jetonice, Míčov, Sušice a Slavkovice," zavzpomínal Milan Kosina z Míčova. Pak ale byla tradice na řadu let přerušena. „K její obnově došlo až po založení fotbalové tělovýchovné jednoty, kdy přišli s nápadem sami sportovci. Od té doby chodí maškary znovu, ale už jen po Míčově a Sušici. Ostatní vesničky jsou daleko od sebe a teď v nich je víc chalupářů, než trvale přihlášených obyvatel," říká hlavní organizátor akce Jaroslav Svoboda.

PAVEL KALINA