„Expozici naší společnosti jsme v letošním roce pojali jinak než obvykle. Kombinace moderních prvků, materiálů a zeleného mechu má za cíl upozornit na naše nabízené zelené řešení, jež představuje elektromechanickou brzdovou jednotku včetně řídícího systému, která je šetrná k životnímu prostředí. Díky skutečnosti, že u této brzdové jednotky kompletně odpadá olejové hospodářství, snižuje se též její uhlíková stopa a tím i emise CO2. V Polsku je v provozu již několik tramvají osazených touto brzdovou jednotkou,“ uvádí Lukáš Andrýsek, předseda představenstva společnosti DAKO-CZ.

Právě nový řídící systém s označením iRB 02.2 kompletně vyvinutý v DAKO-CZ, který je součástí i zmíněné elektromechanické brzdové jednotky, bude implementován v novém projektu společnosti Modertrans Poznaň. V polské Vratislavi bude nasazeno 27 nízkopodlažních 4-podvozkových tramvají s označením Moderus Gamma typu LF 07 AC. Koncepce brzdového systému minimalizuje jeho hmotnost a snižuje nároky na údržbu.

close Výstava začíná v úterý a potrvá tři dny. info Zdroj: Archiv zoom_in Součástí dodávky bude i zmiňovaný nový řídící systém s označením iRB 02.2. Řídící jednotka je vybavena softwarem, který zajišťuje optimalizované ovládání brzdy pro její dlouhou životnost, jednoduchou obsluhu a údržbu. Na servisní úkony je dodáván originální diagnostický systém DAKO DiagD.

Z oblasti nákladní dopravy bude v Gdaňsku k vidění nová lehká kotoučová brzdová jednotka DAKO KBZ 10 pro nákladní vozy v provedení s ruční brzdou a se signalizátorem brzdění. Dalším prezentovaným produktem z oblasti nákladní dopravy bude trámcová brzda s označením ITBL. Je určena zejména pro nákladní vozy, u kterých se vyžaduje nízká hmotnost v prázdném stavu. Jejich provoz je tedy šetrnější k životnímu prostředí.

„Tento ročník veletrhu je pro naši společnost výjimečný. Nejen, že se kvůli covidu setkáváme na první železniční akci od roku 2019, ale také tím, že DAKO-CZ v letošním roce slaví 205 let od svého založení,“ uvádí Jana Kavalír, manažerka marketingu, a doplňuje: „Pro naše zákazníky máme připraveny speciální dárky vyráběné manufakturami v České republice a pro kolegy z obchodního úseku 3D modely brzdových systémů, které jsou vyrobeny v měřítku 1:3 až 1:4, které mají sloužit jako fyzický vzorek při obchodních jednáních.“

Veletrh TRAKO je nejvýznamnější železniční akcí v Polsku a jednou z nejvýznamnějších ve střední a východní Evropě. Na minulém veletrhu v roce 2019 prezentovalo v Gdaňsku své produkty a řešení 647 vystavovatelů z 32 zemí čtyř kontinentů a akci navštívilo téměř 18 tisíc návštěvníků.

Jaroslav Martínek