K prvomájovým průvodům dříve neodmyslitelně patřily alegorické vozy, vlajky spřátelených států i politické transparenty. Stejně tak tomu bylo i včera v Třemošnici. Na náměstí bylo přistaveno přes dvacet alegorických vozů a návštěvníci si mohli prohlédnou i vojenskou techniku z dob hlubokého socialismu, včetně vojenské raketu, bez níž tehdy nebyla obrana míru vůbec myslitelná.

Lidé obdivovali i traktory a další zemědělskou techniku z padesátých let, stejně jako dobové motocykly. Přijela i Veřejná bezpečnost, jež doprovodila státní a vládní delegaci, symbolicky vedenou současníkem v masce nechvalně známého poslance Davida Ratha.

Po prohlídce techniky a následném rozdání transparentů a vlajek spřátelených národů se prvomájový průvod vydal do ulic města. Již při srazu a později i v průvodu zazněly písně z dob hlubokého socialismu, například Kupředu, levá, Píseň práce, Internacionála a samozřejmě nesměla chybět ani sovětská hymna.

Prvomájovou oslavu zakončila figura Davida Ratha, kterou ztvárnil recesista Miroslav Šindelář. Ten při svém projevu obhajoval mimo jiné i své legendární „krabicové víno". Marně. Hned po jeho slovech totiž na pódium pronikl člen Veřejné bezpečnosti, který figuru poslance ihned zatkl a za velkého aplausu ji odvedl v poutech do vězení.

Pavel Kalina