Důvodem přicházejících mrazů je oblast vysokého tlaku vzduchu nad severem západní Sibiře, která má za následek proudění studeného vzduchu z Ruska na západ. Na samotné Sibiři panují teploty okolo minus 45 stupňů, v noci to bylo i minus 54 stupňů.
Pondělní ráno bylo podle meteorologů nejteplejší z celého týdne, silné mrazy navíc budou pokračovat i po víkendu. „Od pátku tak může být ohrožen i absolutní rekord -42,2 °C naměřený v Litvínovicích u Českých Budějovic 11. února 1929,“ podotkl Jan Šrámek z Českého hydrometeorologického ústavu.
Aby byl tento rekord překonán, musela by se však v mrazových lokalitách, jako je Jizerka nebo Horská Kvilda, sejít celá řada faktorů. Mimo celonočního vyjasnění by také bylo potřeba zejména bezvětří, nebo jen minimální rychlosti větru. Zatím to ale vypadá, že vítr foukat bude.
Zima 1928/29 patřila mezi nejmrazivější od počátku měření v Praze Klementinu. „Po teplém prosinci uhodily tuhé mrazy, celé Československo pokryla vysoká vrstva sněhu a 'sibiřská' zima trvala až do března. Na naprosté většině stanic hlásili 11. února nejnižší teploty vzduchu v historii pozorování. Teplota kolísala v rozpětí minus 27 v Praze až po minus 42 stupňů Celsia,“ dodal Šrámek.
Vánice a mrazy tehdy ochromily silniční i železniční dopravu. Na dráze přimrzaly vagony, praskaly kolejnice. Rybníky promrzly téměř ke dnu, Vltavu spoutal led do hloubky jednoho metru. Zamrzaly vodovody i plynová potrubí, byla nouze o vodu, fronty na uhlí prý připomínaly válku. Noviny byly plné zpráv o počtu umrzlých lidí, o pomrzlé lesní zvěři a ptactvu, které i v Praze sbírali po nůších.
Mezi nejchladnější se řadí také arktický únor 1956, kdy byly zaznamenány teploty nižší než minus 35 stupňů Celsia. Další tuhé zimy byly v letech 1939 až 1943 anebo 1962 až 1964. V posledních třiceti letech byla výrazně mrazivá zima v lednu 1985, kdy se pohybovaly minimální teploty kolem minus 30 stupňů. Podobné mrazy ještě byly v roce 1986 a 1987. Ještě v živé paměti jsou třeskuté mrazy kolem dvaceti třiceti stupňů, které sevřely střední Evropu v lednu 2006, a vyžádaly si stovky obětí na životech. V Česku tehdy zemřelo asi dvacet lidí.
(kim, čtk)