Vyplývá to z exkluzivního průzkumu, který náš Deník provedl mezi mladými lidmi. Vraha by poslalo na smrt zhruba 74 procent dotázaných školáků. V odpovědích, které Deník na otázku, za co by respondent trest smrti udělil, dále zaznamenal, se objevovalo týrání dětí a znásilnění. Za tyto činy by poslalo pachatele na smrt 13 procent školáků. Za týrání zvířat pak osm procent. Stejné procento dotázaných by vůbec trest smrti neuplatňovalo.

O tom, že v ČR trest smrti neplatí, ví více než 95 procent respondentů. Názory na to, zda jej obnovit či neobnovit, jsou vyrovnané. Polovina dotázaných se domnívá, že trest smrti by u nás být zaveden neměl, druhá polovina by jej naopak zavedla. Někteří ovšem s poznámkou, že pouze ve výjimečných případech.

„Vím, že trest smrti byl u nás zrušený. A docela stím souhlasím, určitě bych nebyl pro jeho znovuzavedení,“ říká čtrnáctiletý Petr Jakubec zKrásného u Nasavrk. „Ale rozumím tomu, že vněkterých zemích tenhle trest stále existuje. Smrtí by se ale měly trestat opravdu jen velmi těžké případy vražd,“ doplňuje školák. Stejný názor má i jeho o rok starší chrudimský kamarád Aleš Pacík.