VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tříkrálovým koledníkům se hodí každá ruka

Chrudimsko – Začátkem ledna tradičně vyrazí do ulic tříkráloví koledníci s novoročním přáním a také s prosbou o příspěvek na pomoc nemocným a potřebným. Charita České republiky prostřednictvím svých regionálních filiálek pořádá Tříkrálovou sbírku už od roku 2001 a její význam i výtěžek ustavičně roste díky štědrosti lidí, kteří koledníkům do kasiček přispívají. Pomáhají tak vlastně sami sobě.

30.12.2017
SDÍLEJ:

Tříkrálová sbírka v Heřmanově MěstciFoto: Marek Výborný

Kdo nepřispěje koledníkům do kasičky, a přesto má chuť začít nový rok dobrým skutkem, může peníze věnovat na číslo účtu: 66008822 / 0800, VS 777. Nebo je možné poslat DMS na číslo 87 777. Cena jedné DMS je 30 korun, Charita ČR z každé DMS obdrží 29 Kč.

Jednotlivé charity veškeré takto vybrané peníze využijí na pomoc nemocným, tělesně postiženým, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším potřebným v každém regionu. Připojit se může každý!

V obcích a městech na Chrudimsku budou koledovat tříkrálová procesí z Oblastní charity Pardubice, Farní Charity Chrudim a Oblastní charity Nové Hrady.

KOLEDNÍCI NA HLINECKU A SKUTEČSKU

„Hodí se nám každá ruka,“ říká s úsměvem Lenka Švecová z novohradské charity a hovoří tím za všechny pořadatele Tříkrálové sbírky. Kdo by se chtěl stát koledníkem, může se ozvat přímo jí na čísle 731 598 809.

„Koledujeme asi v 52 obcích, namátkou máme Proseč, Skuteč, Hlinsko. Kdo chce, může se mi ozvat a já dobrovolníky předám jednotlivým koordinátorům, kde budou chtít koledovat,“ říká Lenka Švecová.

Zájemci se mohou hlásit až do pátku 5. ledna, neboť o den později, na svátek Tří králů, vypukne hlavní koleda.

„Část vybraných peněz ze sbírky použijeme na rekonstrukcí Centra Sociálních služeb v Hlinsku. V současné době jsou v domě kanceláře a zázemí pro pracovníky pečovatelské a ošetřovatelské služby. Záměrem rekonstrukce je vybudování nových vyhovujících prostor pro ambulantní a terénní služby, které v Hlinsku naše organizace poskytuje – sociálně terapeutické dílny, charitní pečovatelská služba, osobní asistence a sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi,“ vysvětluje, kam peníze ze sbírky půjdou, ředitelka Oblastní Charity Nové Hrady Blanka Vopařilová. Kromě Hlinska se bude rekonstruovat i Dům Sv. Josefa v Chotovicích.

TŘI KRÁLOVÉ NA CHRASTECKU

Oblastní charita Pardubice, jejíž kolednický revír zasahuje i do Chrasti, Luže, Chroustovic a dalších vsí na Chrudimsku také hledá dobrovolníky. Zájemci se mohou obrátit na Jana Lohynského, a to na číslo: 775 29 68 42 nebo email jlohynsky@ charitapardubice.cz.
Podle ředitelky pardubické charity Marie Hubálkové se menší vesnice nebo města daří koledníky pokrýt poměrně dobře, nicméně problém jsou stotisícové Pardubice.

„Tříkrálová sbírka je největší dobrovolnickou akcí v republice, do níž se zapojují děti i dospělí. Sbírka nám pomáhá financovat projekt, na které neseženeme peníze. V letošním roce rekonstruujeme dům, abychom rozšířili pobytovou odlehčovací službu pro rodiny, které pečují o seniory doma.

Nabízíme jim možnost se o seniora postarat, pokud příbuzní musejí třeba na čas odjet, nebo jsou hospitalizovaní v nemocnici. V současné době máme osm míst, rozšíříme je díky Tříkrálové sbírce o dalších devět. O tuto službu je velký zájem,“ uvádí ředitelka.

KOLEDA NA CHRUDIMSKU

Koledníci v Chrudimi vyrazí do ulic v sobotu 6. ledna. Kdo by se k nim chtěl připojit, může oslovit ředitelku Farní charity Chrudim Hanu Petrusovou na čísle 731 619 782 nebo pomocí emailu: farni.charitacr@tiscali.cz.

„Nejvíce nepokrytá je Chrudim. Je to velké město a ne každou ulici se nám podaří navštívit. Občas nám lidé volají, že koledníci nedorazili a že chtějí přispět. Ty odkazuji na možnost pomoci pomocí dárcovské SMS,“ říká Hana Petrusová.

Koledníci mohou být mladí i staří. Jen ti, kterým ještě nebylo 15 let, potřebují písemný souhlas rodičů, že mohou koledovat. Připojit se ke sbírce je možné až do 6. ledna, kdy stačí ráno před devátou dorazit na chrudimskou faru, kde koledníci mají sraz.

„Rádi bychom někoho do Medlešic. Nově se k nám přidaly Úherčice. V menších obcích máme tradiční, spolehlivé organizátory, které se toho ujmou,“ doplňuje ředitelka a dodává:

„Sbírka pomáhá při zajištění pečovatelské služby, osobní asistence a občanské poradny. Výtěžek z koledy roku 2017 jsme použili například na dofinancování nákupu auta pro naše pečovatelky, které tak mohou mnohem rychleji a pohodlněji dojíždět za klienty i mimo Chrudim – třeba do Bojanova nebo Slatiňan.“

Autor: Lukáš Vaníček

30.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 14 210 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Pracovník/ce v sociálních službách. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14210 kč, mzda max. 21420 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VÝKONU PRÁCE: Chrudim, Soukenická 158, POŽADAVKY: Min. střední odborné vzdělání s výučním listem, odborná kvalifikace dle zákona č. 108/2006 Sb. § 116 odst. 5 výhodou, samostatnost, loajalita, komunikativnost (umění jednat s lidmi); diskrétnost, spolehlivost, odolnost vůči stresu; trestní a občanská bezúhonnost, zdravotní způsobilost; praxe v oboru výhodou; řidičský průkaz skup. B podmínkou, PRACOVNÍ NÁPLŇ: Poskytování úkonů pečovatelské služby na domech s pečovatelskou službou - pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy, pomoc při zajištění chodu domácnosti, apod. Řízení referenčního vozidla., Platová třída 5 - základní platový tarif 14 210,-Kč - 21.420,- Kč dle započitatelné praxe. Osobní příplatek po zapracování. Nerovnoměrně rozvržená pracovní doba vč. víkendů, svátků a práce v noci. Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou. Nástup dle dohody., VÝHODY: stravenky, firemní akce, vzdělávání, První kontakt učiňte prosím na výše uvedeném telefonním čísle od 7:00-15:00, e-mailem nebo osobně mezi 7:00-15:00hod.. Pracoviště: Centrum sociálních služeb a pomoci chrudim, Soukenická, č.p. 158, 537 01 Chrudim 1. Informace: Soňa Roušarová, +420 469 318 007.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 23 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Pomocný stavební dělník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Masarykovo náměstí 32, 537 01 Chrudim. , NÁPLŇ PRÁCE: Zednické a betonářské práce., POŽADAVKY: Řidičský průkaz sk. B, praxe výhodou, pracovní nasazení, zodpovědnost, loajálnost., NABÍZÍME: Práce v kolektivu zkušených pracovníků, zajímavé pracovní ohodnocení., První kontakt učiňte prosím na výše uvedeném telefonním čísle nebo na e-mailové adrese.. Pracoviště: Bursík holding, a.s.- pracoviště chrudim, Masarykovo náměstí, č.p. 32, 537 01 Chrudim 1. Informace: Pavel Kaňka, +420 725 581 892.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Dělník/ce na stavbách. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 11. Poznámka: Místo výkonu práce: Seč - Hotel Jezerka, okres Chrudim. , POŽADAVKY: fyzicky náročná práce, práce na lešení, čistý TR, praxe na stavbách - výhodou., První kontakt učiňte prosím na výše uvedeném telefonním čísle v pondělí a středu od 8 do 10 hod.. Pracoviště: Ksjusha s.r.o., Obce Ležáků, č.p. 840, 537 01 Chrudim 1. Informace: Hanna Sereda, +420 773 802 167.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 13 500 Kč

Svářeči Svářeč EN 287-1 135 P /svařování konstrukcí/. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Průmyslová 307, Chrudim, Pracovní úvazek lze uzavřít i na zkrácený úvazek 4 hod. denně, lze i na dohodu o pracovní činnosti., Svařování konstrukcí. Svářeč EN 287-1 135,136,141, EN 287-1 111, EN 1418 121., První kontakt učiňte prosím na shora uvedeném telefonním čísle Po-Pá 7-18hod., e-mailovou adresou či přímo na provozovně. Předem si ale domluvte termín návštěvy, aby byl zodpovědný pracovník přítomen.. Pracoviště: Asei co. s.r.o. [1], Průmyslová, č.p. 307, 537 01 Chrudim 1. Informace: Josef Bartoš, +420 774 383 888.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policisté krajské pořádkové jednotky Pardubického kraje nacvičovali spolupráci s jízdním oddílem pražské policie.
12

Před rozběhnutým policejním koněm utíká každý

Julie Poláčková (3,36 kg) se narodila 16.4. v ranních hodinách v havlíčkobrodské nemocnici rodičům Štěpánce Bonaventurové a Martinu Poláčkovi z Hlinska. Doma se na ni těšila dvouletá sestřička Amálie.
22

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Hrůzné nálezy z popelnic a tři tisíce pokut v jednom dni: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. dubna 2018.

Automobil se střetl s motocyklem

Třemošnice - V pátek krátce po 21. hodině vyjížděli profesionální hasiči ze Seče a dobrovolní hasiči z Třemošnice a policisté a zdravotnická záchranná služba Pardubického a Středočeského kraje k dopravní nehodě osobního auta a motocyklu na hlavní silnici 33741 na křižovatce ulic 1. Máje a Brigádnická v Třemošnici.

ERA-PACK vykročil do finále vítězně

Chrudim - V úvodním utkání finálové série VARTA futsal ligy využili hráči chrudimského ERA-PACku domácího prostředí a pražskou Spartu porazili 2:1.

Veřejné opatrovnictví pomáhá lidem v nouzi

Chrudim - V některých případech se nemůže stát opatrovníkem fyzická osoba. Na řadě je proto obec a tzv. veřejné opatrovnictví.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT