VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tříkrálovým koledníkům se hodí každá ruka

Chrudimsko – Začátkem ledna tradičně vyrazí do ulic tříkráloví koledníci s novoročním přáním a také s prosbou o příspěvek na pomoc nemocným a potřebným. Charita České republiky prostřednictvím svých regionálních filiálek pořádá Tříkrálovou sbírku už od roku 2001 a její význam i výtěžek ustavičně roste díky štědrosti lidí, kteří koledníkům do kasiček přispívají. Pomáhají tak vlastně sami sobě.

30.12.2017
SDÍLEJ:

Tříkrálová sbírka v Heřmanově MěstciFoto: Marek Výborný

Kdo nepřispěje koledníkům do kasičky, a přesto má chuť začít nový rok dobrým skutkem, může peníze věnovat na číslo účtu: 66008822 / 0800, VS 777. Nebo je možné poslat DMS na číslo 87 777. Cena jedné DMS je 30 korun, Charita ČR z každé DMS obdrží 29 Kč.

Jednotlivé charity veškeré takto vybrané peníze využijí na pomoc nemocným, tělesně postiženým, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším potřebným v každém regionu. Připojit se může každý!

V obcích a městech na Chrudimsku budou koledovat tříkrálová procesí z Oblastní charity Pardubice, Farní Charity Chrudim a Oblastní charity Nové Hrady.

KOLEDNÍCI NA HLINECKU A SKUTEČSKU

„Hodí se nám každá ruka,“ říká s úsměvem Lenka Švecová z novohradské charity a hovoří tím za všechny pořadatele Tříkrálové sbírky. Kdo by se chtěl stát koledníkem, může se ozvat přímo jí na čísle 731 598 809.

„Koledujeme asi v 52 obcích, namátkou máme Proseč, Skuteč, Hlinsko. Kdo chce, může se mi ozvat a já dobrovolníky předám jednotlivým koordinátorům, kde budou chtít koledovat,“ říká Lenka Švecová.

Zájemci se mohou hlásit až do pátku 5. ledna, neboť o den později, na svátek Tří králů, vypukne hlavní koleda.

„Část vybraných peněz ze sbírky použijeme na rekonstrukcí Centra Sociálních služeb v Hlinsku. V současné době jsou v domě kanceláře a zázemí pro pracovníky pečovatelské a ošetřovatelské služby. Záměrem rekonstrukce je vybudování nových vyhovujících prostor pro ambulantní a terénní služby, které v Hlinsku naše organizace poskytuje – sociálně terapeutické dílny, charitní pečovatelská služba, osobní asistence a sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi,“ vysvětluje, kam peníze ze sbírky půjdou, ředitelka Oblastní Charity Nové Hrady Blanka Vopařilová. Kromě Hlinska se bude rekonstruovat i Dům Sv. Josefa v Chotovicích.

TŘI KRÁLOVÉ NA CHRASTECKU

Oblastní charita Pardubice, jejíž kolednický revír zasahuje i do Chrasti, Luže, Chroustovic a dalších vsí na Chrudimsku také hledá dobrovolníky. Zájemci se mohou obrátit na Jana Lohynského, a to na číslo: 775 29 68 42 nebo email jlohynsky@ charitapardubice.cz.
Podle ředitelky pardubické charity Marie Hubálkové se menší vesnice nebo města daří koledníky pokrýt poměrně dobře, nicméně problém jsou stotisícové Pardubice.

„Tříkrálová sbírka je největší dobrovolnickou akcí v republice, do níž se zapojují děti i dospělí. Sbírka nám pomáhá financovat projekt, na které neseženeme peníze. V letošním roce rekonstruujeme dům, abychom rozšířili pobytovou odlehčovací službu pro rodiny, které pečují o seniory doma.

Nabízíme jim možnost se o seniora postarat, pokud příbuzní musejí třeba na čas odjet, nebo jsou hospitalizovaní v nemocnici. V současné době máme osm míst, rozšíříme je díky Tříkrálové sbírce o dalších devět. O tuto službu je velký zájem,“ uvádí ředitelka.

KOLEDA NA CHRUDIMSKU

Koledníci v Chrudimi vyrazí do ulic v sobotu 6. ledna. Kdo by se k nim chtěl připojit, může oslovit ředitelku Farní charity Chrudim Hanu Petrusovou na čísle 731 619 782 nebo pomocí emailu: farni.charitacr@tiscali.cz.

„Nejvíce nepokrytá je Chrudim. Je to velké město a ne každou ulici se nám podaří navštívit. Občas nám lidé volají, že koledníci nedorazili a že chtějí přispět. Ty odkazuji na možnost pomoci pomocí dárcovské SMS,“ říká Hana Petrusová.

Koledníci mohou být mladí i staří. Jen ti, kterým ještě nebylo 15 let, potřebují písemný souhlas rodičů, že mohou koledovat. Připojit se ke sbírce je možné až do 6. ledna, kdy stačí ráno před devátou dorazit na chrudimskou faru, kde koledníci mají sraz.

„Rádi bychom někoho do Medlešic. Nově se k nám přidaly Úherčice. V menších obcích máme tradiční, spolehlivé organizátory, které se toho ujmou,“ doplňuje ředitelka a dodává:

„Sbírka pomáhá při zajištění pečovatelské služby, osobní asistence a občanské poradny. Výtěžek z koledy roku 2017 jsme použili například na dofinancování nákupu auta pro naše pečovatelky, které tak mohou mnohem rychleji a pohodlněji dojíždět za klienty i mimo Chrudim – třeba do Bojanova nebo Slatiňan.“

Autor: Lukáš Vaníček

30.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Muž nabízel zboží, ale nedodal ho

Od narození profesora Dr. Františka Hamzy letos uplyne 150 let.

Většina zvířat se vrátí přírodě

Hamzova léčebna oslavami připomene svého zakladatele

Luže – Profesor Dr. František Hamza je zakladatelem léčebny v Luži-Košumberku. Zde se zaměřují na rehabilitační pooperační i poúrazovou péči o děti i dospělé.

Z výbuchu v Poličce policie viní tři muže

Polička – Ani ne rok od výbuchu, ke kterému došlo vloni koncem února v areálu Poličských strojíren, padla první obvinění.

Kampaň Zemana začala útokem na „vítače Drahoše“

/INFOGRAFIKA/ Až doteď to byly hlavně různé lži šířené anonymy na internetu. Nyní se však ostrá kampaň rozšiřuje formou inzerce i na stránky novin a billboardů.  Spolek Přátelé Miloše Zemana oficiálně zadal plošné inzeráty s heslem „Stop imigrantům a Drahošovi. Tato země je naše!“

Sněžení, závěje, náledí i vítr. Meteorologové varují před nástrahami počasí

Meteorologové prodloužili výstrahu před silným sněžením až do dnešních 20:00. Hrozí především v severovýchodní části země. Ve vyšších polohách se mohou vyskytovat také sněhové jazyky nebo závěje. V celé zemi od dnešního večera do pátečního rána hrozí náledí. Stále také platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před silným větrem pro dnešní odpoledne a večer.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>