Izolační pokoj byl vytvořen jako optimální hygienický režim s adekvátní izolací pacientů nakažených infekčním onemocněním. Jde především o nakažení TBC, ale jeho využití bude mít široké spektrum.

Jednolůžkový pokoj má vlastní sociální zázemí, které tvoří sprchový kout, umyvadlo a WC a dále i vstupní filtr pro ošetřující zdravotnický personál.

„Hygienická smyčka zajišťuje ochranu ošetřovatelského personálu i lékařů našeho oddělení před nakažením. Ročně je na našem oddělení ošetřeno zhruba 10 pacientů s potvrzeným TBC, čímž nevybočujeme v posledních letech z běžného celorepublikového ročního výskytu“ sdělil primář plicního oddělení Jaroslav Vondra.

Pokoj se nachází v prvním nadzemním poschodí budovy B Nemocnice Havlíčkův Brod, kde byl umístěn i pokoj dříve používaný k těmto účelům. Z hygienických důvodů však bylo nutno přikročit k výstavě nového pokoje.

„Stavební úpravy byly dokončeny na začátku letošního roku a vyžádaly si úpravy i dalších místností - bezprostředně sousedícího inspekčního pokoje sester a související laboratoře. Stavba byla vyhotovena tak, aby splňovala všechny hygienické i bezpečnostní směrnice, požadavky a ustanovení,“ upřesnila mluvčí nemocnice a dodala že plicní oddělení nabízí od března letošního roku svým pacientům i možnost pobytu na nadstandardním pokoji.

Jsou připraveni i na SARS

Izolační pokoj je základem pro prevenci šíření plicních infekčních onemocnění a znamená ochranu před nositeli infekcí pro personál i ostatní pacienty.

Jak zdůrazňuje mluvčí, nemocnice Havlíčkův Brod má dále jako jediná v kraji Vysočina možnost izolovat pacienta v případě importu vysoce nakažlivých onemocnění typu SARS, či hrozícího bioterorismu, díky dvěma pokojům se speciální technologií odvodu a čištění vzduchu na infekčním oddělení.

Nadstandardní pokoj je k dispozici pacientům, kteří při hospitalizaci upřednostňují soukromí a pobyt na jednolůžkovém pokoji. Pokoj je vybaven i televizí, lednicí a poposkytne pacientovi maximální klid a pohodlí při pobytu na nemocničním lůžku.