V rámci příměstských táborů s různou tematikou, které v průběhu prázdnin pořádá město Chrudim byla středa věnována právě této společenské hře.

Nejprve seminář

Dopoledne byl na programu seminář Učíme se hrát pétanque pod vedením Michala Habáska a po obědě si účastníci mohli prověřit své čerstvě nabyté vědomosti při turnaji družstev.

Semináře se však zúčastnilo jen pět dětí, které se paradoxně pozdějšího turnaje nezúčastnily. Dorazili ale noví hráči. Už před jednou hodinou se na místě sešlo dvanáct dětí. Podle slov organizátora Viléma Meduny dnešní pétanquové hraní nebylo plánováno jen pro ně. Na dospělé čekalo rychlé zaškolení a turnaj od pěti hodin.

Během dne se hrály takzvané trojice. V týmu byl vždy jeden dospělý a dvě až tři děti, které velmi rychle přicházely na rafinované techniky, jak dostat velkou kouli k malé. „Musím to házet obloukem," prozradila jedna z účastnic Lea Kubáčová.

Hurá do hry!

„Hra pétanque je dost složitá, ale existují i zjednodušená rychlopravidla, takže to děcka pochopila skutečně rychle. Není potřeba pro ně vymýšlet něco složitého. Kdo je nejblíž, má bod, a to jim v tuto chvíli stačí. Tenhle turnaj je opravdu jen hraní čistě pro zábavu a také trochu i trénink. Dětem se snažíme radit: takhle to hoď, stojíš špatně a podobně. Ano, je to trošičku náborová akce. Jestli je to chytne a budou sem chodit, budu jen rád," popsal průběh turnaje Vilém Meduna.

(lv)