Vedení města Třemošnice zahájilo loni koncem roku spolupráci se společností Recycling – kovové odpady, která teď pro město provozuje sběrný dvůr. V té době Třemošničtí rovněž rozhodli, že umožní svým občanům bezplatné odevzdávání stavebního a demoličního odpadu do tamějšího sběrného dvora. Jenže suti bylo nakonec tolik, že zastupitelstvo tuto možnost od ledna zase zrušilo.

„Původně jsme předpokládali, že někdo například doma vybourá vanu nebo dveřní zárubeň a té trochy odpadu se bude moci takto jednoduše zbavit, aniž by případně kdekoliv jinde znečišťoval životní prostředí," vysvětluje místostarosta města Stanislav Peca. „Vlastně jsme čekali, že se ve sběrném dvoře tu a tam objeví někdo s kárkou nebo s přívěsným vozíkem a doveze třeba metrák cihel nebo otlučených omítek. Jenže lidé jen za poslední čtvrtletí minulého roku navozili do sběrného dvora takřka deset tun stavebního a demoličního odpadu. Našli se dokonce někteří vykukové z okolních obcí, kteří po dohodě odevzdávali stavební suť ve velkém množství na občanské průkazy svých třemošnických kamarádů a známých," doplnil místostarosta.

Jelikož pak za konečnou likvidaci uvedeného množství odpadu Třemošnice zaplatila téměř 13 tisíc korun, zastupitelé v nové vyhlášce bezplatné odkládání suti zrušili. Uložení jedné tuny zmíněného odpadu teď místní přijde na zhruba 1200 korun.

Do uvedené ceny se promítají skutečné náklady na konečnou likvidaci suti a na její dopravu z konkrétního místa. Třemošničtí tak platí za likvidaci stavebního odpadu více peněz, než například Chrudimáci. Uložení jedné tuny směsi betonu, cihel a tašek totiž v současnosti v Chrudimi přijde na 622 korun včetně DPH.