Novinkou je projekt „Železné hory geologicky významná oblast", díky němuž vznikla základní infrastruktura stezek, naučných tabulí a geologických expozic tak, aby si návštěvníci mohli prohlédnout Geopark i jeho blízké okolí, aniž by k tomu potřebovali studijní podklady nebo průvodce.

„Na 34 lokalitách je představena geologie formou naučných tabulí, na pěti místech, například v Nasavrkách, vznikl velký altán obklopený horninovými bloky, u každé vystavené a naleštěné horniny je cedulka s popiskem," vysvětluje manažer Geoparku Jan Doucek.

Okno do skály

Aby návštěvníci mohli spatřit skutečnou skálu a ne jen její povrch zarostlý mechem, na různých místech po Železných horách pracovníci Geoparku odkryli a naleštili kus hornin. Jedno z takových „oken do skály", jak jej nazývá ředitel Geoparku Daniel Smutek, můžeme nalézt například u Sečské přehrady pod zříceninou hradu Oheb, nebo na skále u kostela ve Vápenném Podole.

„Úklidovým" pracím však nebyl konec. „Čistilo se také devět lokalit, většinou lomů, které jsme zbavili náletových dřevin, odvezli betonové panely a podobně. Příkladem může být třeba lom u obce Brloh, kde vznikl přírodní amfiteátr pojmenovaný 'Lom u dvou moří'," pokračuje Jan Doucek.

Výraznými úpravami prošla také turisty velmi oblíbená stezka z Bílku do Chotěboře „Údolí Doubravy". Původně byla pro chodce náročnější, což nyní změnily nové cesty, zábradlí i lávka pod hradem Sokolov. Přibylo zde také 11 informačních tabulí.

Práce trvaly rok a dohromady projekt, který stál kolem sedmi milionů korun, byl podpořen finančními prostředky z Operačního programu životního prostředí. „Princip je ten, že teď tady lidé mají k dispozici systém, aby bez potíží chodili po Geoparku. Aby přišli na místo, nechali se jím oslovit a zjistili, že to, co píšeme na informačních tabulích, je pravda. Říkal to už Jan Ámos Komenský, že je lepší vidět a osahat, než desetkrát číst. Rádi bychom, aby v záplavě počítačů, her a tabletů člověk, lépe řečeno dítě, dal tyto vymoženosti do pozadí a nechal se oslovit něčím, co tu bylo, je a doufám, že i bude," doplňuje ředitel Geoparku Daniel Smutek.

Kudy dál?

Turista nováček, který se pozvolna změní v geoturistu, má k dispozici mnoho informací, které mu pomohou učinit první krok do Geoparku. Na všech turistických centrech na Chrudimsku jsou k dispozici mapy, aby mu pomohly nalézt to, co hledá. Na webových stránkách www.geoparkzh.cz lze najít vše potřební, a to včetně GPS souřadnic.

V Geoparku se nachází zhruba 55 míst, kam vede stezka nebo stojí informační tabule. Počínaje příštím pátečním vydáním Chrudimského deníku na straně 3 bude možné nalézt tipy na výlet do Geoparku Železné hory.

„Vždy zde bude stručný popis, co je v lokalitě zajímavého a co doporučujeme. Není to jenom o geologii, ale o pocitu z toho místa. Třeba se projít po dně prvohorního moře, což široko-daleko od Železných hor nikde není," dodává Daniel Smutek.