Sobotnímu zahájení turistické sezony Pardubického kraje příliš počasí nepřálo, ale přesto se dá tato akce nazvat velmi vydařenou.

Místní Klub českých turistů (KČT) a hlinecká radnice spojily své síly a přivítaly v multifunkčním centru stovky návštěvníků. „Počasí nám nepřálo, pršelo a byla zima, takže to někteří vzdali. Ale přesto jsme s účastí 525 lidí spokojeni,“ zhodnotil sobotní akci předseda KČT Vladislav Bárta.

Ocenili podporu radnice

Každý příchozí obdržel propagační tašku s materiály o přírodních, historických a kulturních zajímavostech Hlinska a jeho okolí. Otevřeny byly dveře informačního centra, historické enklávy Betlém, místních kostelů, domova seniorů nebo místního muzea a galerie. „Myslím, že se nám podařilo navázat s městem skvělou spolupráci. Měli jsme spoustu věcí zdarma, třeba pronájem multifunkčního centra, radnice nás ostatně podporovala od počátku příprav zahájení turistické sezony,“ cení si Vladimír Bárta spolupráci s vedením města.

Nad akcí převzala záštitu starostka města Magda Křivanová, ale onemocněla, takže ji na jevišti při předání klíče se stuhami klubu turistů zastoupil místostarosta města a radní Pardubického kraje Pavel Šotola. K dobré náladě hostů slavnostního aktu přispěl hlinecký soubor Vysočan. Poté se stovky hostů vydaly do města a jeho okolí.

Pochod si zopakují

 Navzdory chladnému, větrnému a deštivému počasí si turisté, kteří zavítali v sobotu do Hlinska, prohlédli mnoho zajímavostí typických pro „bránu Vysočiny“. Třeba exkurze v Pivovaru Rychtář patřila k velmi vyhledávaným. 

Pochod malíře Franty Kavána se uskutečnil, ale na historické kostýmy byla zima. Zejména ženy litovaly. Vzhledem k tomu, že výlet chtěla natáčet i Česká televize, pořadatelé se rozhodli, že si výlet zopakují ve stylu, kdy se před 75 lety konal poprvé. Dámy budou mít dlouhé šaty a pánové půjdou v oblecích.