Při cestě z Chrudimi do Ždírce nad Doubravou vede silnice I/17 lesnatou oblastí u obce Libáň. Nikoho by nenapadlo, že přímo u frekventované komunikace se nachází dva turistické cíle.

Prvním z nich je snad nejmenší kamenný most nebo lépe mostek nejen na území geoparku. Snad je to minimálně nejmenší mostek v České republice. Kdo ví, možná i v celé Evropě. Délka mostku vedoucího přes drenážní strouhu je přibližně 120 centimetrů, výška asi 100 cm a šířka přibližně 80 centimetrů. Proč zde mostek vznikl se lze pouze domnívat. Nedaleko od něj se nachází malý lůmek, takže je možné, že místní kameníci si možná z nudy zpříjemnili cestu do a z práce. Důvod stavby však může být i zcela jiný. Je úžasné obdivovat dokonalou práci kohosi a zároveň fakt, že zde mostek vydržel minimálně několik desetiletí.

Přibližně kilometr vzdušnou čarou od mostku se, tentokrát na druhé straně silnice, nachází zřícenina hradu Strádov, která stavebně velmi připomíná zmiňovaný mostek. Materiál i technika stavby jsou si velmi podobné. Obě stavby byly postaveny z místního kamene, červené žuly žumbereckého typu.

Na rozdíl od špatně přístupného mostku je zřícenina dobře přístupná po turistické značce a nabízí líbivé pohledy do Strádovského pekla – kaňonovitého údolí řeky Chrudimky. Svoje fotografické úlovky zmíněného mostku můžete vkládat na Facebook geoparku a více informací o něm můžete nalézt i na webových stránkách www.geoparkzh.cz. Jan Doucek