Tento nápad vzešel od samotných obyvatel, většinou romské národnosti. S organizací i úklidem pomáhali také pracovníci Sociálního programu pro rodiny z chrudimské organizace Šance pro Tebe.

Nápad rodičů

Brigáda v městské ubytovně netrvala ani celou hodinu, ale její výsledky byly znát hned. Zúčastnilo se jí více než dvacet obyvatel ubytovny. „Uklidili jsme venku před ubytovnou trávník, posbírali odpadky, zametli chodník. Také se uklízelo na dvorečku, kde se prostor vyčistil od odpadků, a v dalších prostorách kolem ubytovny. Musím říct, že to bylo znát," popsala brigádu Michaela Benešová, pracovnice Šance pro Tebe.

Hlavní myšlenka celé akce vzešla z potřeb rodičů, kteří na ubytovně bydlí. „Oni sami chtějí žít v lepších podmínkách a nejsou spokojeni s nepořádkem v okolí ubytovny," vysvětluje Michaela Benešová. Podotýká také, že rodiče vnímají smysl podobných akcí v tom, že je to učící proces i pro jejich děti. Obohacující pro ně je taktéž to, že se na úklidu podílejí společně. Uklizené a vyčištěné prostory kolem ubytovny si přejí sami obyvatelé využívat k relaxaci a společnému trávení času s dětmi.

„Během úklidu jsem zachytil i od některých rodičů, že by bylo fajn, kdyby venkovní brigáda byla častěji. Taková akce je totiž směřována také k tomu, abychom alespoň trochu bořily mýty o životě Romů na ubytovně," uvedl Michal Morávek, pracovník ze Šance pro Tebe, který s úklidem taktéž pomáhal. Oba pracovníci ze Sociálního programu pro rodiny se shodli na tom, že děti i rodiče, kteří se úklidu účastnili, se svého úkolu chopili dobře a vše se rychle zvládlo.

A bude repete

Zhruba za dva týdny mají obyvatelé v plánu uspořádat ještě vnitřní úklid ubytovny. „ V tomto případě zdaleka nejde o ojedinělé aktivity. V podobných akcích chtějí sami obyvatelé pokračovat.

„Oni i my doufáme, že se k nim přidají všichni obyvatelé, kteří na první brigádě nebyli," uvedla ještě Martina Švadlenková, vedoucí Sociálního programu pro rodiny ze Šance pro Tebe.