Cvičení ze zúčastnilo 14 týmů sborů dobrovolných hasičů a zdravotnických týmů Českého a Slovenského červeného kříže. Nedorazili jen účastníci z Brna, kteří byli odveleni na pomoc při povodních.

V pátek večer záchranářský maraton začal. Družstva se rozdělila na polovinu a prvních sedm týmů muselo zachránit a ošetřit přes 25 lidí v závalu, kdežto zbytek pomáhal raněným při demonstraci. Pořadatelům z pražského oblastního spolku Českého červeného kříže (ČČK) pomáhaly desítky věrně namaskovaných dobrovolníků.

„Modelová situace byla jednoduchá při demonstraci za práva zvířata se účastníci střetli s odpůrci a začala rvačka. Záchranáři museli přivolat policii, aby je od sebe odtrhla, a až poté začít s ošetřováním raněních. Týmy se následně vyměnily," vysvětluje za pořadatele Ivana Césarová.

V sobotu ráno začal 25 kilometrů dlouhý pochod, na kterém museli hlídky vyřešit 15 modelových situací, a to každou za méně než 20 minut. Poté měli účastníci půl hodiny na přesun, kdy se orientovali pomocí map a GPS navigace.

Rescue Marathon nebyl soutěží, ale cvičením, aby si dobrovolní hasiči i členové ČČK vyzkoušeli různé modelové situace, a to i případů, ke kterým se často nedostanou. Důležitým faktorem je i psychická a fyzická únava účastníky, aby organizátoři prověřili schopnost pracovat pod velkým stresem. Některé případy byly vpravdě hrůzostrašné.

Nečekaný šok

„Byla to modelová situace znásilnění dvanáctileté dívky a pachatel byl kněz," vzpomíná na největší dojem velitel týmu SDH Chrast Josef Šťovíček. Pět chrasteckých dobrovolců muselo přivolat policii, záchranku i psychologa a každý z týmu se věnoval jednomu raněnému. Dva hlídali a zpovídali možného pachatele.

„Zasahujeme u nehod a požárů a procházíme zdravotnickými přípravami. Na maratonu jsme neměli problém rychle začít jednat. Jsou ale případy, které nejsou tak časté. Je to přínos, nevymaže se vám to po týdnu z paměti," dodává Josef Šťovíček. (lv)