Když se člověk v apidomku uloží ke spánku, obklopí ho tak vůně medu, pylu a konejšivý bzukot. Včelí produkty pomáhají léčit řadu nemocí – například astma, artritidu, nemoci kloubů, nespavost a dokonce i srdeční choroby. Ostatně sama přítomnost včel na člověka působí uklidňujícím dojmem.

close V domku lze přespat ve včelí společnosti. info Zdroj: Včelařské učiliště Nasavrky zoom_in V domku lze přespat ve včelí společnosti.

V Čechách začínají včelaři apidomky také stavět a nabízejí terapii například v rámci agroturistiky. "S manželem jsme byli na dovolené v severních Čechách a našli jsme si tam možnost přespání v apidomku. Vzpomínám, jak krásně to uvnitř vonělo medem a my jsme si mohli užívat včelí společnost. Strávili jsme tam dvě noci a cítila jsem, jak se mi fyzicky i psychicky ulevilo," řekla Deníku čtyřicetiletá Monika z Chrudimska.

Terapie v apidomcích se využívá již dlouhá léta v zemích na východ od Česka. Značně rozšířená je na Ukrajině, v Rusku a i v jiných zemích bývalého Sovětského svazu, dále také třeba ve Slovinsku, Tibetu nebo Číně. Zde apiterapii využívají již tradičně staletí.

Nasavrcký apidomek nebude k dispozici zájemcům z řad veřejnosti, jde o učební pomůcku pro budoucí včelaře.

Kořeny Středního odborného učiliště včelařského sahají až do minulého století. Založeno bylo proto, aby zvýšilo povědomí o včelaření, ale také i jeho podporu. „Škola se věnuje nejen výuce technik včelaření, ale také propagaci ochrany včel a jejich životního prostředí.

close Slavnostní přestřižení pásky. info Zdroj: Včelařské učiliště Nasavrky zoom_in Slavnostní přestřižení pásky.

"Do Nasavrk se vracím pravidelně, s panem ředitelem probíráme další možnosti spolupráce. Včelařství je v České republice fenomén a je správně, že jde učiliště v Nasavrkách správným směrem a daří se mu,“ těší radního pro školství Pardubického kraje Josefa Kozla.

"Při další návštěvě určitě budou v naší škole k vidění již další novinky. Včelařství se jako každý obor rozvíjí a my, pokud chceme zůstat v čele včelařského vzdělávání, musíme zachytit nové trendy a směry," zdůraznil ředitel učiliště Josef Lojda.

Apiterapie je léčba člověka s pomocí včel a jejich produktů. Lze ji použít jako prevenci nebo jako léčbu konkrétních problémů.