Švrčina se narodil v Praze. Když mu bylo třicet let, rozhodl se, že se přestěhuje do rodiště své matky, a to do východočeské Chrudimi, kde opravoval rodinný dům dědečka. Ten byl ve městě známým a oblíbeným učitelem a Milan Švrčina pokračoval v rodinné tradici. Jako učitel matematiky a fyziky působil sedm let, naposledy to bylo na základní škole v Heřmanově Městci.

„Působil jsem do té doby jen na středních školách, protože mám k tomu vzdělání, a neuměl si představit, že půjdu na základku. A když jsem tam nastoupil, bylo to pro mne tím nejšťastnějším obdobím. Přišla tehdy nová ředitelka, hodně dětí dojíždělo z vesnic, škola byla naplněná elánem a krásnou atmosférou. Sešla se tam výborná parta učitelů,“ vzpomíná Milan Švrčina.

Křest knihy v chrudimském gymnáziu. Danylo předčítá jednu z pohádek.
Devítiletý uprchlík z ukrajinské Buči pokřtil v Chrudimi svou knihu pohádek

Narodil se rok před sametovou revolucí, a tak nemusel vykonávat základní vojenskou službu. Přesto ho svět armády fascinoval, a když byla u tehdejšího 43. výsadkového praporu v Chrudimi možnost u 4. roty aktivních záloh, zúčastnil se výcviku v Aktivních zálohách Armády České republiky, který trval šest let.

Člen mezinárodní legie obrany Ukrajiny se snaží o to, aby se materiální a finanční pomoc dostala těm, kteří to nejvíc potřebují.Člen mezinárodní legie obrany Ukrajiny se snaží o to, aby se materiální a finanční pomoc dostala těm, kteří to nejvíc potřebují.Zdroj: Fb Milana Svrčiny

„Rok jsem si dal od školy volno a věnoval se rizikovému kácení stromů. Potom však začala válka na Ukrajině a já jsem si uvědomil, že tam prostě musím odjet. Neměl jsem už závazek vůči škole, takže to nebylo složité,“ pokračuje Švrčina.

Zápisky Milana Svrčiny z Ukrajiny můžete sledovat ZDE

Vyřídil tehdy všechny formality, a to včetně své závěti. Přešel hranici - už věděl, kterým přechodem půjde - a dostal se k prostředníkovi armády a poté k jednotce, u které probíhal doplňující výcvik. Počátkem září se členové jednotky připojili k ukrajinské protiofenzivě.

Je to součást povolání

Čtyřiadvacátého říjnového dne jej však zasáhl šrapnel. „Pán Bůh mě obrovsky uchránil, měl jsem velké štěstí. Dlouho nikdo z nás neměl zranění, chránila nás ukrajinská půda. Je kyprá a pohlcuje dělostřelecké granáty. Když vybuchnou, půda jejich úlomky krásně zachytí. Ale potom jsem byl zraněn a někteří kamarádi tam zahynuli. Jak to vnímám? Musí se to brát tak, že je to součást povolání,“ říká.

Dříve v ukrajinské armádě pracoval na vlastní pěst, nyní je smluvně vojákem ozbrojených sil Ukrajiny a pracuje v zázemí Mezinárodní legie obrany Ukrajiny. Na otázku, jak dlouho podle něj potrvá válka na Ukrajině, odpovídá: „To se nedá odhadovat. Já se modlím, aby to skončilo co nejdříve.“

Sbírka na Zdravotní vojenské vybavení pro Mezinárodní legii obrany Ukrajiny na serveru Donio.cz - ZDE

Země napadená ruským agresorem potřebuje pomoc na všech úrovních. Milan Švrčina dbá na to, aby se peníze a materiální vybavení dostalo těm, kteří je nejvíc potřebují. V současné době například na dárcovské platformě donio.cz vyhlásil společně se spolkem Zdravotní zajištění finanční sbírku, která má pomoci prvnímu praporu legie obrany Ukrajiny.

Ruský prezident Vladimir Putin
Soud v Haagu vydal zatykač na Putina. Kvůli únosům dětí na Ukrajině

Pro příslušníky jednotky, která se aktivně zapojuje do bojů proti ruské agresi, znamená kvalitní vybavení mediků vyšší pravděpodobnost přežití i vyšší šanci uzdravení se bez trvalých následků. Nejčastějšími příčinami úmrtí vojáků, které lze odvrátit, jsou podle dlouhodobých armádních statistik vykrvácení, obstrukce dýchacích cest a tenzní pneumotorax. Cílová částka sbírky 750 tisíc korun tvoří přibližně polovinu ceny vybavení, které medici prvního praporu legie v současnosti poptávají.

Mezinárodní legie je elitní součást ukrajinské armády podílející se na obraně Ukrajiny proti ruské agresi. Jejími členy jsou z většiny obyčejní lidé z celého světa, včetně Čechů, které spojuje předchozí vojenská zkušenost a zájem chránit humanitní hodnoty s nasazením vlastního života. Její příslušníci ve spolupráci s ozbrojenými silami Ukrajiny každodenně přijímají riziko v bojích na frontové linii a nesou i jeho následky.