LEDEN

Na konci ledna dokončili řemeslníci opravu tribun Letního stadionu v Chrudimi. Kompletní rekonstrukce se dočkal střešní plášť a náročnou položkou oprav byla například i sanace betonových konstrukcí a odstranění jejich nesoudržných částí.

„Rekonstrukce si dále vyžádala změnu dispozic ve druhém nadzemním podlaží, došlo tedy k přeuspořádání příček a vstupů. Projekt rekonstrukce pamatoval také na zateplení budovy," popisuje starosta města Petr Řezníček.

Stavební práce realizovala na základě vyhrané soutěže společnost D&D Profi, která nabídla zhotovení díla za přibližně 8 850 tisíc korun, avšak konečná cena pak byla o více než půl milionu korun nižší.

ÚNOR

V polovině února se terčem ostré kritiky na sociálních sítích staly malby chrudimského výtvarníka Libora Škrlíka.

Stylizované kreslené postavičky černocha, Číňana a indiána s čelenkou tvoří součást směrového ukazatele k cizinecké ambulanci v interiéru pražské Fakultní nemocnice Motol. Podle některých kritiků však kresby nekorektně a stereotypně ztvárňují příslušníky etnických menšin.

„Zajímavé je, že dnes tolik kritizovaný ukazatel v podobě šipky na podlaze v chodbě motolské nemocnice jsem namaloval už před třemi lety a dosud nikomu nevadil. Zdá se však, že to nemusí být náhoda. Kritika zřejmě zapadá do této zjitřené doby, v níž se ve společnosti daleko víc mluví o etnických menšinách, například ve vazbě na téma uprchlictví a imigrace. Já ale určitě žádný rasista nejsem," bránil se Libor Škrlík, za nějž se postavila i samotná Fakultní nemocnice Motol.

BŘEZEN

Pasecká kraslice se dostala do české knihy rekordů a za jejím vznikem stál Osadní výbor v prosečské místní části Paseky.

Pětice místních žen vytvořila obří kraslici z vrbového proutí 57 hodin. U práce se střídaly a většinou pletly po dvou – používaly klasickou košíkářskou metodu. Jak vejce postupně rostlo a začalo pletařky převyšovat, bylo nutné postavit lešení.

Nazdobená kraslice vysoká 3,09 metru stála na prosečském náměstí a její obvod činil 6,58 metru. U její „paty" autoři složili 1691 vyfouknutých a ozdobených vajíček.

DUBEN

Na konci dubna šokovala Chrudimsko otřesná vražda zdravého novorozence v Dřenicích na Chrudimsku. Devětadvacetiletá romská matka nechala své naprosto zdravé dítě bez pomoci zemřít, jeho tělo ukryla do papírové krabice s oblečením na otevřeném balkonu ve svém bydlišti. Následně jej schovala v igelitové tašce do propusti mostku pod příjezdovou komunikací, kde jej nalezli policisté.

KVĚTEN

Plýtvání jídlem se pokusili zabránit členové České pirátské strany v Chrudimi tím, že během května v Radoušově ulici otevřeli veřejnou lednici.

Celý projekt je inspirován foodsharingem (sdílením potravin), který funguje především v Berlíně; tam jsou k dispozici desítky podobných veřejných lednic. Nutno dodat, že veřejná lednice není primárně sociální projekt pomáhající lidem bez domova, za cíl si klade spojit lidi, kterým není obrovské plýtvání lhostejné, a povzbudit ostatní, aby jednali stejně. Není pravidlem, že musí člověk něco přinést, aby si mohl nějakou jinou potravinu odnést.

ČERVEN

Národní geopark Železné hory si na konci června prohlížela dvojice velmi důležitých návštěvníků. Richard Watson z Irska a Wen Huang z Číny přijeli proto, aby zhodnotili potenciál a možnosti tohoto území pro vstup do sítě Globálních geoparků UNESCO.

Čekaly je vskutku náročné dny. „Spolu s vedením geoparku navštívili hodnotitelé řadu lokalit geoparku, a to konkrétně Brloh, Berlova vápenka, Lichnice, Seč, Chotěboř, Ctětín, Skuteč, Proseč a Chrudim, kde měli možnost se setkat nejen se zajímavou geologií oblasti, ale především se zajímavými lidmi, nejčastěji pak partnery geoparku, bez kterých by geopark nefungoval," uvádí za pracovníky Geoparku Železné hory Jan Doucek.