ČERVENEC

Na začátku července vznikla u 43. výsadkového praporu Chrudimi nová rota Aktivních záloh. Do ní mohli a stále mohou vstoupit bývalí vojáci i civilisté.

Aktivní zálohy budou posilou výsadkového praporu, kdyby z kapacitních nebo časových důvodů nebyl schopen plnit zadané úkoly a zároveň jednotlivci z jejich řad mohou doplnit jednotky profesionálů.
Po dvou výběrových řízení zformovali úspěšní žadatelé dvě čety. „Velmi mile nás překvapil nejen zájem, ale také úspěšnost uchazečů. Potřebovali jsme, aby nám prošlo alespoň 25 lidí pro jednu výsadkovou četu. Nyní máme dokonce dvě. Další výběrové řízení budeme pořádat až v prvním čtvrtletí roku 2017," řekl zástupce velitele 43. výsadkového praporu Ivo Zelinka.

SRPEN

Silnici vedoucí po hrázi Křižanovické přehrady během srpna v obou směrech neprodyšně uzavřely pevné brány. Neprojedou tu motoristé i cyklisté a vstup je zapovězen i pro chodce.
Skála tyčící se nad cestou popraskala natolik, že hrozilo uvolňování mnohatunových bloků a jejich pád na komunikaci. Povodí Labe, na jehož území se skála nachází, se proto rozhodlo oblíbenou zkratku z Nasavrk do Křižanovic uzavřít, aby tak předešlo možnému neštěstí. Kompletní uzavírka je povolená do konce října příštího roku.

ZÁŘÍ

Hlinecký tkadlec Josef Fidler se od září může pyšnit titulem Nositel lidových řemesel. V Pardubickém kraji stal již šestým takto titulovaným řemeslníkem

Díky úsilí Josefa Fidlera a jeho postupně nabývaným znalostem se mu podařilo oživit zaniklou a zapomenutou techniku výroby žinilkových šál a plédů. Tato výroba na přelomu 19. a 20. století Hlinsko proslavila, výroba žinilkového zboží však zcela zanikla na konci 70. let 20. století.

„Snažím se dodržovat staré vzory proužky, čtverečky nebo kohoutí stopy, ale používám i současné materiály," uvedl hlinecký tkadlec.