Zvýšení cen potvrdila většina prodejců, které Deník oslovil. „Uhlí jsme museli zdražit v průměru o 15 až 25 procent, záleží na původu uhlí. Jednak se cena začala zvyšovat s ohledem na rostoucí ceny přepravy, dále také došlo ke zvýšení cen od dodavatele,” vysvětlil Zdeněk Málek, majitel uhelných skladů v Třemošnici na Chrudimsku.

Uhlí oproti loňskému roku výrazně podražilo. Někteří prodejci navíc mají v současné době prázdné sklady.

Situace s uhlím se podle něj už oproti konci léta zlepšila. „Uhlí je dostupnější, avšak neustále doporučujeme lidem, aby nečekali na prázdné sklepy a uhlí objednávali včas. Doba, kdy přijedete do uhelných skladů a zaručeně odjedete s uhlím, je již pryč,” dodal Málek.

Velký tlak na prodejce vyvíjejí také polští zákazníci, protože u nich je nedostatek uhlí ještě větší. „Jeden Polák k nám přijel dokonce na motorce, prý jestli jim nedovezeme 30 metráků uhlí alespoň na hranice,” popsal situaci majitel uhelných skladů ve Skutči u Chrudimi Jiří Uchytil.

Podobná situace je v hradeckém kraji:

I do uhelných skladů ve Zlatých Horách míří ve velkém Poláci.
Poláci jezdí přes hranice pro uhlí s kamiony. Zpravidla odjíždějí s prázdnou

Řada prodejců však poptávky z Polska odmítá. „Poptávek z Polska máme každý den mnoho, ale uhlí za hranice České republiky nevozíme, protože jsou pro nás prioritou naši zákazníci,” řekla Denisa Phamová z firmy Havelka, která má v Pardubickém kraji asi 15 poboček.

Vedoucí prodeje firmy Agrochem Lanškroun Blanka Vicanová uvedla, že Poláci mají zájem o všechny druhy uhlí.

„Uhlí je nedostatek, nejsme schopni pokrýt objednávky z Polska,“ kroutila hlavou zase Jana Rebhánová z uhelných skladů v Letohradě. „Oproti loňsku jsme museli cenu uhlí zdražit o 40 procent,” dodala.

Doly nedodávají tolik uhlí

I přes velký nápor Poláků na sklady v Česku však prodejci zásoby pro stálé klienty zatím mají.

Ceník uhlí v Pardubickém kraji

Bílinské hnědé uhlí (Ledvice)
Ořech 1 (výhřevnost 17,6 MJ/kg) od 515,-Kč/q do 799,-Kč/q
Kostka (17,6 MJ/kg) od 535,-Kč/q do 799,-Kč/q
Ořech 2 (17,6 MJ/kg) 550,-Kč/q do 799,-Kč/q
Brikety REKORD Německo
Brikety 2“(19 MJ/kg) od 872,-Kč/q do 995,-Kč/q
Brikety 4“(19 MJ/kg) 892,-Kč/q do 995,-Kč/q
Černé uhlí
Kostka 40-80mm (28 MJ/kg) - u všech prodejců na dotaz
Koks
Koks 1,2 (36 MJ/kg) - od 2599,-Kč/q do 2999,-Kč/q

„Měl jsem přebytek, takže jsem jim také něco dodal. Máme výhodu v tom, že jsme soběstační. Od návozu z dolů po přepravu ke klientům,” řekl Martin Langer, majitel uhelných skladů Langer ve Zderazi na Chrudimsku. Zároveň však upozornil na blížící se roční vyčerpání v dolech. I jemu prý již doly nedodávají tolik uhlí, kolik by požadoval.

I přes velký nápor Poláků na sklady v Čechách však prodejci zásoby pro stálé klienty zatím mají. “Měl jsem přebytek, takže jsem jim také něco dodal. Máme výhodu v tom, že jsme soběstační. Od návozu z dolů po přepravu ke klientům,” řekl Martin Langer, majiI přes velký nápor Poláků na sklady v Čechách však prodejci zásoby pro stálé klienty zatím mají. “Měl jsem přebytek, takže jsem jim také něco dodal. Máme výhodu v tom, že jsme soběstační. Od návozu z dolů po přepravu ke klientům,” řekl Martin Langer, majiZdroj: Deník/Martin Alt

Někteří prodejci kvůli tomu mají aktuálně prázdné sklady a čekají, až jim z dolů přijede očekávaná zásoba. Jiní však byli na kritickou situaci lépe připraveni a zásoby mají dostatečné. K nim patří právě firmy Langer nebo Havelka.

„Uhlí máme dostatek, protože jsme si ho včas zajistili v letních měsících, a nyní průběžně vykrýváme objednávky našich zákazníků, přesně podle jejich požadavků. Nikoho zmrznout nenecháme a zavážíme podle dohodnutého termínu,” potvrdila Phamová.

Řada lidí se raději předzásobila. „Já si nakoupil už na jaře. Dělám to tak vždycky. Teď už jen dokoupím maximálně něco málo, abych byl v klidu,” popsal Jaroslav Bareš ze Skutče.

Uhlí, koks, palivo - ilustrační foto.
Češi se bojí rostoucích cen plynu. Vykupují uhlí, to zdražilo o desítky procent