I přes novou odpovědnost měst a obcí nad kilometry chodníků takzvaným chodníkovým zákonem v Hlinsku není letošní zima ničím výjimečná. Hlinečtí mají v paměti zimu v roce 2005, kdy leželo v ulicích přes metr sněhu.

Sněhové mantinely a bariéry lemující ulice k Vysočině zkrátka patří. „Sněhu je hodně, ale máme štěstí, že sněhová nadílka k nám přichází postupně a je tak možné sníh vyhrnovat a odklízet ven z města,“ informuje o situaci místostarosta Hlinska Pavel Šotola.

Bez vyvážení zmrzlých bariér by se situace nejen chodcům a maminkám s kočárky ještě víc zkomplikovala, ale paralyzovala by zásobování nejednoho obchodu. „Tam, kde je možnost, snažíme se sníh rozhrnout do volných prostranství, jinak ho vyvážíme do dvou lokalit – ke sjezdovce a prostoru nedaleko teplárny. Odklízení sněhu nám ale komplikují řidiči s odstavenými vozidly na nepřehledných místech a v křižovatkách, a to přes celou zimu,“ doplňuje místostarosta Šotola.

Tak, jako je mnoho ohleduplných lidí ochotno uklízet sníh nadále na chodnících v majetku města, o to větší míru ohleduplnosti by měli mít majitelé s odhazováním sněhu kolem svých plechových krasavců. Málokdy je to však vidět. Vážně o tom mluví i Pavel Šotola: „Technika se kvůli bariérám kolem aut zejména na sídlišti nedostane, hrozí i poškození vozidel.“


Do odklízení spadlého sněhu je zapojeno kromě Technických služeb i několik firem. Hlinečtí úspěšně spolupracují s Úřadem práce, který zajišťuje lidi pro veřejně prospěšné práce v ulicích města. Rovněž jsou nasazeny osoby odsouzené za mírnější delikty. „Na tyto jednorázové akce dochází pod dohledem městské policie v rámci obecně prospěšných prací,“ hodnotí dobrou spolupráci místostarosta města.

A účet za sněhový příděl? Během prosince a ledna stál zimní úklid z rozpočtu města zatím 600 tisíc korun z celkové částky 2,2 mil. korun vyčleněné na zimní údržbu.

RADEK LATISLAV