Ačkoliv název Borzna budil mezi lidmi kvůli tvrdosti slova spíše nevoli, vžil se natolik, že ani přejmenování v 90. letech nepomohlo.

"Sejdeme se u Kateřiny znamená, že budeme mít sraz u kostela nebo hospody. Ale pokud to má být u Borzny, každý hned ví," míní čtyřicetiletá Monika, která bydlí v nedaleké bytovce. O jejích slovech svědčí fakt, že dodnes se v jízdních řádech autobusové dopravy objevuje zastávka "Chrudim, Borzna".

Kryt civilní ochrany v České Třebové.
Odolných krytů na Chrudimsku moc není. Vznikly z nich kluby, restaurace či muzea

Ukrajinské město Borzna má téměř 10 tisíc obyvatel a leží zhruba 160 kilometrů severovýchodně od Kyjeva. V sedmdesátých letech v rámci družby Východočeského kraje s Černigovskou oblastí v Sovětském svazu bylo přiděleno Chrudimi jako partnerské město. Vztah byl víceméně formální a odehrával se především v rovině návštěv oficiálních delegací.

Borzna je připravena na to, že může být napadena. Některé příspěvky na sociálních sítích vyvolávají mrazení v zádech. "Pokud balistická raketa poletí, první siréna se okamžitě rozjede přes území Ukrajiny. Doba letu 5 až 10 minut. Pokud se za tu dobu nic nestalo, dobře se vyspěte. A jestliže se během těchto minut rozezní druhá siréna, tak už je raketa někde ve vašem kraji. Když nezmlkne, tak už je to letecký útok," sdílí rady armády Larisa, členka komunity na borzenské facebookové stránce.

Nicméně jméno Borzna obdržel Dům obchodu a služeb otevřený v roce 1986, znak ukrajinského družebního města se ztvárněním klasu, ozubeného kola a montážního klíče byl umístěn na kašnu před tímto střediskem. Pískovcový památník měst Chrudim a Borzna ve tvaru zeměkoule byl postaven k bazénku s vodotryskem rok po otevření obchodního střediska. Zhotovil ho akademický sochař Zemánek z Ústí nad Labem.

Vzdálenost Borzny a Kyjeva je s ohledem na postupující boje nízká.Vzdálenost Borzny a Kyjeva je s ohledem na postupující boje nízká.Zdroj: Wikipedia.org

Partnerství obou měst vyprchalo po roce 1989 a už nebylo na rozdíl od Hradce Králové a Černigova obnoveno. Chrudim udržuje vztahy se slovenským Svidníkem, jeho partnery jsou také polská Olešnica a chorvatský Motovun.

Od Kyjeva, ve kterém panuje válečná vřava, je Borzna vzdálená necelé tři hodiny jízdy autem, leží severovýchodním směrem od hlavního města. Obyvatelé města spolu komunikují na sociálních sítích a z jejich příspěvků je cítit odhodlání k boji, ale i ke vzájemné pomoci. V prostoru bývalého chirurgického příjmu tamní nemocnice vzniklo sběrné místo pro humanitární pomoc, která míří k lidem zasaženým válkou.

Obchodní centrum Borzna v Chrudimi.
Vzpomínáte? Před třiceti lety byla otevřena „Borzna“

I Borzna je připravena na to, že může být napadena. Některé příspěvky na sociálních sítích vyvolávají mrazení v zádech.

"Pokud balistická raketa poletí, první siréna se okamžitě rozjede přes území Ukrajiny. Doba letu 5 až 10 minut. Pokud se za tu dobu nic nestalo, dobře se vyspěte. A jestliže se během těchto minut rozezní druhá siréna, tak už je raketa někde ve vašem kraji. Když nezmlkne, tak už je to letecký útok," sdílí rady armády Larisa, členka komunity na borzenské facebookové stránce.