Tento archeologický výzkum trval sedm měsíců. Jeho cena dosáhla částky 3,5 milionu korun. „Tyto práce jsem platil já. Cena je podle mého názoru velmi vysoká a vše trvalo neúměrně dlouho. Myslím, že problém spočívá tom, že ze strany archeologů jsou vyžadovány jen některé soukromé společnosti. Jejich práce jsou mnohdy předražené, protože nepodléhají výběrovým řízením. Závisí tak na osobních vazbách a neprůhledných vazbách zástupců státu, tedy archeologů a soukromých firem,“ míní investor chrudimské balustrády Milan Kušta.
Při výzkumu Byla nalezena spousta drobných předmětů mapujících vývoj tohoto území stovky let nazpět. Mince, skleněné věci, kostěné drobnosti, sklo nebo keramika jsou uloženy depozitáři Regionálního muzea v Chrudimi. Veřejnost je uvidí na výstavě, která se uskuteční v roce 2010.
Středověký sklípek se stal předmětem sporu mezi investorem a archeologem Janem Frolíkem, který usiloval o jeho zachování a zpřístupnění. Nakonec vyhrál kompromis: sklípek je sice zakonzervován pro příští generace, ale přístupný není.
INFOGRAFIKA