"Zastupitelstvo obce Leština schválilo na svém jednání nejen výstavbu této rozhledny, ale i její název. Bude pojmenována podle místa, na kterém je plánována její výstavba, tedy rozhledna Skalka," informovala Deník Lucie Oherová, ředitelka svazku obcí Mikroregion Maštale.

Svazek nyní vlastní a provozuje čtyři rozhledny: Toulovcovu mezi obcemi Budislav a Jarošov, Terezku v Proseči na Pasekách, Borůvku v obci Hluboká a vyhlídku v Příluce.

V září valná hromada svazku schválila architektonickou studii na výstavbu rozhledny v Leštině a zadala rovněž vypracování cenové nabídky a projektové dokumentace k výstavbě rozhledny.

Podívejte se na stávající rozhledny v Maštalích - ZDE

"Vzhled rozhledny není nahodilý. Obec Leština se nachází nedaleko Přírodního parku Údolí Krounky a Novohradky, kde se tyto dvě řeky stékají. Podoba rozhledny symbolizuje soutok těchto dvou řek. Rozhledna je navržena jako bezbariérová, což bylo jedním z hlavních kritérií zadavatele," zdůraznila Oherová.

Nejen dětskému oddělení ve Svitavách hrozí kolaps. Omezení péče se totiž týká i ARO, chirurgie, interny a gynekologicko-porodnického oddělení. Snímek je z nových oddělení JIP ve Svitavách.
Lékařů, kteří podali výpověď z přesčasů, stále přibývá. Už jich je v kraji 311

V následujícím roce bude podle jejích slov vypracována projektová dokumentace a rozpočet k výstavbě, následně se vypíše výběrové řízení na dodavatele. Svazek obcí bude hledat možnosti financování akce - předpokládané náklady na výstavbu rozhledny činí pět milionů korun, do čehož se nepočítá doprovodná infrastruktura. Samotná výstavba Skalky se předpokládá v roce 2025.

Autory návrhu rozhledny jsou Jiří Vojtěšek, Jakub Roleček a Tomáš Moštěk z architektonického ateliéru KEEO architekti, kteří jsou mimo jiné autory Stezky nad vinohrady v obci Kobylí-rozhledny na Kobylím vrchu, která vznikla v roce 2018 a je také bezbariérová.