Co může přinést vysoké školství městu Chrudimi? Hlasujte v anketě! Diskutujte!

Starosta města Jan Čechlovský jednal během posledních dvou měsíců hned se dvěma rektory vysokých škol.

V Pardubicích se Čechlovský setkal s rektorem Univerzity Pardubice Jiřím Málkem. „Na uspořádání tohoto jednání jsme se domluvili společně. Hovořili jsme o možnostech spolupráce mezi městem a univerzitou. Nastínili jsme si nějaké konkrétní oblasti možné spolupráce, ale nechceme o nich hovořit dříve, než je podrobněji připravíme a projednáme. Další schůzku plánujeme na červen,“ říká starosta.

V pondělí navštívil Chrudim rektor Bankovního institutu vysoké školy, a. s. v Praze František Jirásek.

Chrudim navštívili dva univerzitní rektoři

„Pan rektor přijel do Chrudimi na mé pozvání s tím, že budeme hovořit rovněž o možnostech spolupráce města a vysoké školy. Víme, že tato vysoká škola stále expanduje a v Pardubickém kraji ještě nemá své konzultační středisko, takže jsme hovořili o tom, co by případně mohla nabídnout Chrudim. Znovu budeme jednat koncem května,“ komentuje setkání Čechlovský.

Chrudim v minulosti jednala s kanadskou univerzitou o zřízení pobočky. Ani tato jednání nepokládá starosta Čechlovský za úplně uzavřená.

Starosta města jedná o případném zřízení poboček nebo konzultačních středisek se dvěma českými vysokými školami. Ještě před nedávnem se v Chrudimi hodlala usídlit kanadská univerzita, ale nakonec se ukázaly být tyto optimistické vize neuskutečnitelné.

S představiteli kanadské univerzity Thompson Rivers University začal už před několika lety hovořit o zřízení pobočky v Chrudimi bývalý starosta a současný poslanec parlamentu Ladislav Libý. Škola měla nalézt své zázemí v objektu bývalého kapucínského konventu.

Uzavřená záležitost? Ještě ne!

Ve snaze přivést kanadské studenty do Chrudimi poté pokračovalo současné vedení radnice. Úmysl se ale nepodařilo dotáhnout do konce. „V současné době jednání s touto univerzitou neprobíhají. Vím ale o tom, že v nejbližší době má na jednání se zástupci kanadské univerzity zamířit rektor Univerzity Pardubice Jiří Málek. I proto nepovažuji tuto věc za ještě úplně uzavřenou,“ uvádí starosta Jan Čechlovský.

Chrudim je ale vysokoškolským městem už nyní. V objektu Střední odborné školy obchodu a služeb právě dokončují druhý semestr studenti Katedry českého jazyka a literatury Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové.

„Chceme se obracet se i na okolní oblastní centra a nabízet výuku širšímu spektru zájemců. Konzultační středisko Univerzity Hradec Králové v Chrudimi otevírá do budoucna cestu i některým dalším katedrám, které zde mohou najít své uplatnění,“ vysvětluje tajemník fakulty Václav Víška.