Venkovní teploty rostou, obloha se zjasnila a paprsky letního slunce bodají do prázdninově obnažených lidských těl. Trpí především děti, jež donedávna chránily před sluncem stropy školních učeben.
Podle dětského lékaře Davida Kasala se lékaři v chrudimské nemocnici u svých pacientů setkávají s úpalem či úžehem několikrát do roka. „Osvěta ale funguje. Vážných případů, ve kterých jsme na oddělení přijímali zvracející děti, během mé dvacetileté praxe výrazně ubylo. Mírnějšími projevy nadměrného oslunění či pobytu v teple ale dál v létě trpí celá řada lidí," uvedl David Kasal.
Stín není všelék
Určení úpalu či úžehu bývá někdy docela obtížné. „Příznaky mohou mít podobu průjmů, neklidu, zvracení, spavosti, v dalším stadiu může docházet i ke křečím. Ale například letní průjmy mohou mít i jiné příčiny. Třeba v podobě rotavirů či salmonel, které se mohou s úpalem i úžehem v různé míře kombinovat," pokračuje dětský lékař.
Připomeňme, že při úžehu jde v podstatě o přehřátí mozku v důsledku slunečního záření. Úpal má některé projevy společné, není ale způsoben přímou sluneční expozicí. „Dojít k němu může při déletrvajícím pobytu v horku, například v uzavřeném automobilu. Je třeba dávat pozor také na miminka, která sice přebývají v danou chvíli ve stínu, ale jsou třeba umístěna v uzavřeném kočárku," varuje David Kasal.
Péče o nemocné spočívá hlavně v jejich klidném pobytu v zastíněném a mírně chladnějším prostředí.