Informoval o tom tiskový mluvčí policie Lukáš Maier.

„Ve dnech 9. , 12. a 15. února jsme na linku 158 obdrželi informaci o výskytu makaka. Bylo to v Kladně, Vrbatově Kostelci a Javorném – Travné. Vypadá to, že se nám do okresu přesunul z Vysočiny. Policisté vždy místo hlášeného výskytu prověřili, ale makaka již nenalezli. O výskytu jsme informovali ZOO Olomouc. Odchyt je však z jejich strany neproveditelný, radius pohybu opičáka je totiž velký,“ řekl Maier.

Šimpy si užívá svobody už dlouhé měsíce. Zimou netrpí a potravu si obstará.

Prohlédne i léčku

Ze zoologické zahrady na Svatém kopečku u Olomoouce utekli 22. června dva samci, Talin a Šimpy. Zpočátku se drželi pohromadě, ale poté se jejich cesty rozdělili. Šimpy se na své již více než sedmiměsíční pouti vydal prozkoumat tři kraje. Kromě Olomouckého a Vysočiny zavítal i do Pardubického kraje.

V listopadu zahlédli lidé Šimpyho v Petrušově a také v Jedlové nedaleko Poličky. Tam se ho policisté pokusili odchytit, opičák ale vyšplhal na strom a poté utekl. O dva dny později Šimpy strážníky pokoušel znova. Ti jej zahlédli, když se promenádoval po silnici mezi Baldou a Stašovem na Svitavsku.

Odchytit nezbedné opičáky se pokoušeli nejen zoologové, ale i policisté nebo myslivci. Všichni marně. Nyní už odborníci upustili od možnosti uspání zvířat. Podle odhadů by mohla následně vyšplhat na strom a poté z výšky spadnout na zem a zranit se. Ve hře tak zůstává léčka s bednou plnou potravin. Opičáci jsou však velmi chytří a dokážou i léčku prohlédnout.

(ron, sir)