Děti se o prázdninách zpravidla více hýbají, takže do Chrudimské nemocnice jich dorazilo už několik například se zlomeninami rukou. „Kromě toho se objevila řada dětských pacientů postižených zvracením nebo nepříjemnými průjmy," uvedl přednosta dětského oddělení David Kasal, který ke včerejšku odsloužil již pět prázdninových služeb.

Příčiny zvracení i průjmů jsou podle primáře odlišné. Zatímco za nevolnostmi spojenými se zvracením obvykle stojí působení ostrého letního slunce, v jehož důsledku může děti postihnout například úžeh, příčiny průjmů je třeba mnohdy hledat v letním způsobu stravování. „Více se například konzumují venku grilované pokrmy. Pak je třeba také říci, že spousta dětí tráví čas prázdnin u prarodičů, kteří jim občas dovolí splácat do žaludku páté přes deváté," pokračuje přednosta dětského oddělení.

Lékaři již dětem odstraňovali i několik zakousnutých klíšťat. „Zpravidla šlo o odtržené hlavičky, které zůstaly uvězněné v kůži. Chci tedy raději opět připomenout, že pokud si někdo nevěří, že dokáže odstranit klíště vcelku, není žádná ostuda, když navštíví lékaře. Je to určitě lepší, nežli klíště nakonec přetrhnout," uzavřel David Kasal.