Na místní pacienty čekal více než dvouhodinový program, jehož poselství bylo zcela jasné i s těžkým handicapem je možné plnit svoje sny a vychutnávat vše, co život nabízí. Vrcholem byla ukázka lukostřelby a pacienti tak mohli sami na vlastní oči vidět úspěšného paralympionika „v akci".

Motivace především

Cílem projektu B. Braun tour s Davidem je motivovat lidi, kteří kvůli nepřízni osudu získali nějaký handicap, aby nepřestali aktivně žít.

„Nechci nikomu říkat, že život na vozíku je jednoduchý. I s ním je však možné úspěšně studovat, pracovat či sportovat a překonávat svoje limity. Je to složitější, ale jde to, jen je potřeba najít nové cesty a hlavně se nevzdávat," říká dvojnásobný paralympijský vítěz v lukostřelbě David Drahonínský.

Na Davida Drahonínského se tak přišli podívat nejen vozíčkáři, ale i celá řada dalších pacientů, kteří v Hamzově léčebně rehabilitují. „Je skvělé, že si cestu na besedu našli i pacienti z dalších oddělení, jelikož optimismus a duchovní síla, která z Davida sálá, je úžasná a já bych si moc přál, aby se vlila do žil co nejvíce účastníků. Pro pacienta po nehodě je nejdůležitější najít ztracenou rovnováhu a nepoddat se svému postižení. A je skvělé, když mohou čerpat zkušenosti přímo od někoho, kdo si prošel naprosto stejnou situací, jako oni," shrnuje ředitel léčebny Václav Volejník.

Potřebná vzpruha

Primářka Miloslava Sílová, která vede i rehabilitační spinální jednotku, k tomu dodává: „Dnešní akce byla úžasnou ukázkou toho, co všechno může člověk i přes nepřízeň osudu dokázat, pokud se nevzdá a bojuje. David je úžasný a velmi silný člověk, který ve svém životě i přes tělesný handicap dokázal to, o čem řada zdravých sportovců jenom sní. Díky svým zkušenostem se pro řadu pacientů stal důvěrným rádcem, který dokáže přispět nejen praktickou radou, ale umí i povzbudit a dodat životní elán."

Skupina B. Braun, která diskusní akce na spinálních jednotkách v České republice podporuje, se specializuje na vývoj zdravotnických prostředků, které umožní pacientům žít aktivně a co možná nejjednodušeji.

Davidovi Drahonínskému se v roce 1999 razantně změnil život. Jako náměsíční vypadl z balkónu a poranil si páteř. Od té doby je odkázán na invalidní vozík. Přesto se nevzdal a aktivně sportuje. Na Letních paralympijských hrách v Pekingu v roce 2008 získal první místo v lukostřelbě. O čtyři roky později přivezl z letní paralympiády v Londýně stříbrnou medaili.

Lucie Kocourková