Všechny díly Romčiny úsporné kuchařky najdete ZDE

Netuším, jak tehdy moji rodiče přivlekli do druhého patra po schodech to oranžové hovado v touze připravit rodince na celý rok "ananasový" kompot. Čekala na nás dřina s tvrdou slupkou, nekončící krájení na malé kostičky, shánění ananasového a pomerančového sirupu. Naplněné sklenice se vršily na stole v malé kuchyňce a všichni jsme se těšili, jak se nacpeme ananasem.

Možná jsme neměli ten správný recept, ale upřímně řečeno, bylo to nedobré, nechci říkat hnusné. O polévce, kari, dýňových moučnících a dalších dobrotách, které už nyní známe, jsme nevěděli, a tak postupem času slavný kompot skončil v záchodě, protože sklenice byly potřeba na něco jiného.

Romčina úsporná kuchařkaZdroj: Deník

Co tedy s dýní? Dnes už jich máme mnoho druhů a na polévku, kterou si dneska uvaříme, je přímo ideální odrůda hokkaido. Nemusí se loupat a i na krájení není až tak tvrdá. Naštěstí děti vyrostly a vnoučata jsou daleko, takže vyřezávat strašidlo odpadá.

Dýni tak můžeme hned rozkrojit a vydlabat semínka. Jsou dva způsoby, jak polévku uvařit. Ten složitější, ale chutnější, spočívá v upečení osolených kousků s bylinkami, česnekem a olivovým olejem. K tomu mi poslouží stará dobrá remoska. Když dýně změkne, vyloupneme ji ze slupky, odstraníme bylinky a česnek a umixujeme se zeleninovým vývarem. Nebo vodou a kostkou, kdo by se s ním vařil. Dál už vařit nebudeme - přidáme sladkou smetanu, strouhaný muškátový oříšek, případně sůl a pepř. Dýňový olej na hladině talíře polévku vystřelí do výšin, ale momentálně ho doma nemám, takže ji ještě pokapu smetanou.

Tekutý kouř, pomalý hrnec a trocha trpělivosti. Maso se dá udit i v paneláku, a to nejen vepřový bok. Také kuřecí stehna jsou výtečná, jen je třeba zkrátit čas přípravy.
Romčina úsporná kuchařka: Uzené maso bez udírny? Jde to, když máte tekutý kouř

Já osobně si ji ještě přiostřím špetkou chilli a kapkou citronu, ale je na každém, jak ji ochutí. Polévka zahřeje v těchto dnech, to bezesporu, ale upřímně řečeno, já mám raději čistý hovězí nebo drůbeží vývar než krém.