„Věřím tomu, že se rozumně domluvíme. Velice dobře se tu modeluje silná koalice," říká stávající starosta Marcel Vojtěch, jehož sdružení Sečská lilie získalo v novém zastupitelstvu šest mandátů.

Marcel Vojtěch by měl ve vedení radnice zůstat. „Byl by to podvod na voliče, svůj post se pokusím obhájit, ale nikdy neříkej nikdy," poznamenává starosta, pro nějž jsou úkoly na další čtyři roky: „Budeme se snažit i nadále rozšiřovat a zlepšovat možnosti rekreace u nás. Chceme dál zviditelňovat Seč a tím i Chrudimsko a Pardubický kraj," dodává Vojtěch.

Úplně jistá situace zatím není v Třemošnici. Stávající starosta Stanislav Peca by rád odešel na odpočinek. Přestože byl na kandidátce SNK Evropských demokratů na druhém místě, získal největší počet preferenčních hlasů. Jeho strana v komunálních volbách jasně zvítězila a obsadila sedm z patnácti křesel v zastupitelstvu. „Už se tu rýsuje jasná dohoda. Do konce tohoto týdne by mělo být všechno ústně dojednáno," říká lídr kandidátky SNK ED a stávající místostarosta Miroslav Bubeník.

O novém vedení budou mít v pondělí jasno také v Nasavrkách. Na místním zámečku zde v pondělí od 19 hodin poprvé zasednou nově zvolení zastupitelé.

Starostou by měl zůstat Milan Chvojka, jehož ANO 2011 ve volbách zvítězilo s počtem pěti mandátů a on sám získal nejvíce preferenčních hlasů. „Do voleb jsem šel s tím, že bych rád pokračoval jako starosta, protože chci dokončit řadu rozpracovaných věcí," říká Chvojka. Nedokončenými projekty přitom míní pokračování rekonstrukce náměstí a druhou etapu výstavby splaškové kanalizace.

LUKÁŠ VANÍČEK