Manželé Korbelovi stáli na počátku smutné události. Přivolali linkou 156městskou policii.

„Utelefonátu jsme byli tři důchodci a jedna dívka. Po deseti až patnácti minutách přišel vycházkovým krokem strážník. Tělo mezi tím odplavalo a můj muž dovedl strážníka na místo. Ten paní vytáhl zvody a řekl, že žije. Za dalších 10až 15minut přijela sanita. Prožila jsem bezesnou noc proto, že jsme tu ženu považovali za mrtvou. Ale ptám se: proč operátorka městské policie nepřivolala záchranku, proč nám neradila? Také příchod strážníka na místo trval dlouho,“ říká Vlasta Korbelová.

Vrchní strážník Josef Kudrnka žádné pochybení městské policie necítí. „Nález byl oznámen v9,34hodin, strážník na místo dorazil za sedm minut, . V9.43byla kontaktována záchranka a až do jejího příjezdu trvalo oživování té ženy,“ říká Kudrnka.

 

Jak vidí zpětně nález devadesátileté stařenky Vlasta Korbelová z Chrudimě, jejíž manžel přivolal prostřednictvím linky 156 městskou policii?

"O půl desáté oslovila mého muže vyděšená dívka, že viděla ve vodě tělo, které se zastavilo asi dva metry od břehu. Nechtěla volat policii, že by jí třeba nevěřili. Manžel ihned zavolal městskou policii s tím, že je ve vodě mrtvola. U telefonátu jsme byli tři důchodci a dívka. Nikoho nenapadlo zavolat záchranku.

Po deseti až patnácti minutách přišel pěšky vycházkovým krokem strážník a oznámil nám, že republiková policie přijede později. Tělo mezitím odplavalo po proudu a můj muž dovedl strážníka na místo, kde bylo. Strážník prohlásil, že se jí nemohou dotýkat. Vzhledem k tomu, že proud začal tělem pohybovat, vzal strážník klacek a aby neodplavalo, chtěl ho přitáhnout k břehu. Šlápl do vody a paní vytáhl na břeh. Řekl manželovi, že paní žije, a někam volal. Za dalších deset až patnáct minut přijela záchranka.

Nevím, zda bezesnou noc jsem měla jen já kvůli tomu, že jsme paní považovali za mrtvou, ale ptám se:

Proč žena v telefonu neporadila rozrušeným důchodcům?

Proč nepřivolala záchranku?

Proč trvala cesta městského strážníka tak dlouho?

Neuklidnilo mě ani to, že paní bylo již devadesát roků," říká Vlasta Korbelová.