„Jelikož zvířata miluji,nedá mi to, a tak je tam chodím alespoň krmit. Před dvěma týdny jsem nalezla dalších šest koťat. Zašla jsem tedy do chrudimského útulku,ale bohužel mi jeho vedení pomoc odmítlo i přesto,že se v útulku nacházely pouze dvě kočky a obec by za ta koťata útulku platila," říká Petra Dalecká.

Jak zdůrazňuje, váží si přístupu starosty Třibřich Jaromila Mádla. Ten obtelefonoval všechny útulky v okolí,ale bezúspěšně. Vedení obce rovněž uvažovalo o tom, že by na krmení koček přispívalo. „Nevím, co myslí v útulku tím, že si nemám koček všímat. Ta koťata budou za pár týdnů pohlavně zralá a začnou se rozmnožovat. Už jsem rozdala spoustu koťat příbuzným a známým a nemám už moc možností, kam je umístit," pokračuje Petra Dalecká. Nakonec se na nalezená koťata usmálo štěstí v podobě kočičího depozita v Lovčicích. Ty se nacházejí za obcí Podhořany ve směru na Žleby.

Provozovatelkou kočičího depozita je Zdeňka Radošová. „Jsme parta milovníků kočiček a naším cílem je zodpovědně pomáhat opuštěným a nechtěným," stojí na webových stránkách depozita.

„Chrudimský útulek nedělá pro kočky ani třetinu toho, co paní Radošová. V jejím depozitu se nachází asi 70 koček. Jsou vykastrované, odčervené, zbavené parazitů. A o další kočky se jezdí starat do terénu, a to i na Chrudimsko. Myslím si,že většina lidí o kočičích depozitech vůbec neví, a to je škoda," dodává Petra Dalecká.

Jak funguje kočičí depozitum? Jde o dočasný azyl. Opuštěná kočka dostane veškerou veterinární a materiální péči do doby, než se prostřednictvím webových stránek www.kocicidepozitum.cz podaří najít nového majitele. Zajímavé je, že narozdíl od městských útulků depozitum nepobírá žádné dotace či granty. Činnost provozuje v rodinném domě a hradí ji z vlastních zdrojů, případně za materiální pomoci hodných dárců.

A jak se daří koťatům nalezeným v Třibřichách? „Oslovil nás pan starostaa čekal na nás na místě. Dvě kočičky jsme si hned odvezly. Byly asi půlroční a protože je teplo, hrozilo, že je brzy popadnou touhy," říká Zdeňka Radošová. Další tři koťata se dostala do Lovčic vzápětí, jeden kocourek byl umístěn do nového domova. Kočičky jsou vykastrované a brzy se objeví ve fotoalbu na webových stránkách depozita. Tam se zájemci o adopci dočtou o mnohdy pohnutých osudech zvířat, která mají přízvisko „domácí". „Myslím, že radit lidem, ať si koček nevšímají a nekrmí je, není dobré. Jedinou možností, jak počet regulovat, je kastrace. Potom se ostatně zvíře může vrátit do prostředí, odkud pochází," míní Zdeňka Radošová.