Díky úsilí Josefa Fidlera a jeho postupně nabývaným znalostem se mu podařilo oživit zaniklou a zapomenutou techniku výroby žinilkových šál a plédů. Tato výroba na přelomu 19. a 20. století Hlinsko proslavila, výroba žinilkového zboží však zcela zanikla na konci 70. let 20. století.

„Snažím se dodržovat staré vzory proužky, čtverečky nebo kohoutí stopy, ale používám i současné materiály, aby se moje výrobky zpřístupnily všem generacím," říká hlinecký tkadlec.

Nejprve je třeba utkat takzvané předdílo, které se posléze rozstříhá na tenké proužky, z jehož krajů trčí nitě. Pásky se stočí na kolovrátku a z tohoto materiálu se následně na velkém stavu tká žinilková šála. „Dalo to hodně práce, než jsem pochopil, jak sladit stav, aby to k něčemu vypadalo, předdílo se nerozjíždělo a podobně," uvedl před časem Josef Fidler.

Od června 2015 je možné tkalcovskou dílnu Josefa Fidlera navštívit na Betlémě v Hlinsku. Návštěvníci mohou nejen sledovat nejen tkalce při práci, ale mohou se také z jeho úst dozvědět podrobnosti o tkaní žinilky a dalších tradičních textilií.

Prestižní titul Nositel tradice lidových řemesel uděluje Ministerstvo kultury vybraným lidovým výrobcům od roku 2001. Jedná se o český projekt v rámci celosvětového počinu nazvaného Žijící lidské poklady organizace UNESCO.