„Mandátů máme sice šest, tedy stejně jako druhé SNK-ED, ale vítězi voleb jsme my. Z toho plyne, že teď máme silnější pozici,“ říká v prvním povolebním komentáři lídr vítězné strany František Pilný. „V tuto chvíli se ještě nerýsuje žádná konkrétní dohoda, ale z mého pohledu zůstávají otevřené veškeré myslitelné varianty. Chci se potkat se zástupci všech stran bez výjimky a vyměnit si s nimi názory na naše programy i na to, kam by se měla Chrudim ubírat v horizontu dalších let. S kým si v tomto ohledu nejlépe porozumíme, s tím budeme připraveni vládnout,“ pokračuje lídr vítězné strany a optimisticky dodává: „Myslím si, že na konci tohoto týdne bychom už mohli znát obrysy nové koalice.“

Svou otevřenost pro případná jednání deklaruje také lídr SNK-ED, starosta Petr Řezníček. „V politice bývá vždy složitější vítězství obhajovat než ho nově dobývat, což se povedlo právě hnutí ANO. Vítězi jsem pogratuloval už v sobotu večer a následně jsem byl v kontaktu také s dalšími politickými subjekty. Tedy vyjma KSČM, neboť na Pavla Žampacha kontakt nemám,“ říká Petr Řezníček. Podle lídra SNK-ED teď bude záležet i na tom, jak moc si budou jednotlivé politické subjekty připomínat některé věci z předvolební kampaně.

Vítězné hnutí ANO, Chrudim 2018
Vítězství v Chrudimi slavilo hnutí ANO

Matematika může zkrachovat

Matematicky nejjednodušší cestou by se pro Chrudim mohlo zdát vytvoření společné koalice dvou prvních subjektů na cílové pásce. Pro dosažení koaliční většiny by jim v takovém případě stačilo získat u některé z ostatních stran už jen dva další mandáty. „Samozřejmě možné je všechno, ale bylo by asi dobré vědět, kteří další by do takovéto koalice šli.

Nicméně na takové úvahy je zatím brzo. To, že jsme si zavolali a že o sobě víme, ještě neznamená, že bychom jasně deklarovali možnost vytvoření takovéhoto spojenectví. Samozřejmě se to nabízí, stejně jako se to nabízelo před čtyřmi lety, kdy však takováto možnost přesto zkrachovala,“ pokračuje Petr Řezníček, který získal v nynějších komunálních volbách stejně jako před čtyřmi lety i nejvíc osobních preferenčních hlasů.

Na dnešek má starosta domluvenou schůzku s Piráty. „O tom, že mi zavolá, mluvil také lídr vítězné strany František Pilný, ale konkrétní termín spolu doposud dojednaný nemáme,“ konstatuje starosta.

Třetím nejúspěšnějším volebním uskupením jsou Chrudimáci. Jejich lídr Petr Lichtenberg označil zisk čtyř mandátů dokonce za nečekaný a za hlasy voličů velmi děkuje. „Jinak ale zůstávám opatrný, byť musím upřímně říci, že po osmi letech v opozici bychom se už konečně rádi stali součástí většinové koalice,“ dodává.

Už na včerejší večer pak měli Chrudimáci naplánovanou schůzku s Petrem Řezníčkem a během dneška se mají sejít také s Piráty.

Tři pirátští reprezentanti budou mezi chrudimskými zastupiteli nováčky. „Dalo by se tedy hovořit o úspěchu a my to také za úspěch považujeme, byť jsme tajně pomýšleli dokonce na zisk čtyř míst v zastupitelstvu. I tak bychom se ale nakonec rádi stali členy dojednané většinové koalice,“ říká lídr chrudimských Pirátů Pavel Štěpánek.

Sociální demokracie naopak patří v Chrudimi mezi poražené. Strana, která má nyní dva místostarosty a v zastupitelstvu držela celkem čtyři mandáty, se teď musí spokojit jen s jedním jediným. Z řad kandidátů ČSSD uspěl jen lékař Tomáš Vondráček.