Podle Petra Kopeckého, vedoucího odboru města, pod který útulek spadá, jsou mnohé kočky v útulku zřejmě zcela zbytečně. „Někdo udělá to, že když k nim na zahradu přijde kočka, dají jí nažrat. Když se u nich druhý den kočka objeví znovu, dají ji do útulku. A přitom je to možná spokojená kočka jejich souseda," říká vedoucí odboru s odkazem na to, že kočky se prostě běžně potulují a nemá smysl hned je kvůli tomu „zachraňovat".

Koček je teď v chrudimském útulku kolem dvaceti a přibývá jich i proto, že je tu jejich majitelé běžně nehledají. „Když se zvíře nevrátí domů, mnozí si s lítostí řeknou, že jim asi kočku přejelo auto," dodal Petr Kopecký.

Ve Skutči je to jiné. „Kočka se o sebe umí postarat sama. Lidé to vědí, do útulku je nenosí a my je ani nebereme. Výjimku jsme udělali jen u úplně malinkých koťat, která by jinak nepřežila," říká Jiří Stuna, vrchní strážník Městské policie Skuteč.

V chrudimském útulku přibývají kočky, v Podlíštanech zase psi

Ve zvířecím útulku v Podlíšťanech by lidé také hledali kočky marně. „Na vesnici to funguje trochu jinak, než například v Chrudimi. Lidé tu často vědí, kdo má kde jaká koťata a my tu proto kočky nebereme. V minulosti jsme přijali jen několik úplně malých koťat, která se nám pokaždé podařilo prakticky ihned umístit," konstatuje vedoucí podlíšťanského útulku Romana Jeníková.

Psů má ovšem podlíšťanský útulek doslova na rozdávání. „Přes prázdniny jich zase o něco přibylo, takže bychom byli moc rádi, kdyby si alespoň některé odvezli noví majitelé," říká Romana Jeníková.

K mání je teď například pejsek York (na horním snímku). Jde o staršího křížence jorkšíra nalezeného ve Slatiňanech. York je čistotný, kamarádský, bezproblémový v kontaktu s ostatními psíky.

Láďa (na druhém snímku) je asi dvouletý kříženec rotvajlera a byl nalezen v Miřeticích. Je hodný, pohodový, k lidem velmi přátelský a určitě by to byl fajn parťák k domku se zahradou. Není to útěkář a miluje společnost lidí.

Kříženec Riči (dolní snímek) byl nalezen u obce Horka u Chrasti. Na zádech má pruh jako ridgeback. Je poslušný a vychovaný.