"Chceme se zaměřit především na děti a školáky. V domě čp. 29, který stojí přímo naproti soše Josefa Ressela, je instalovaná výstava s historickými fotografie, na obrazovce návštěvníci uvidí medailonek tohoto významného chrudimského rodáka. Kromě modelu lodního šroubu je k vidění i lis na víno a vznikla také stolní hra nazvaná „Po stopách Josefa Ressela“, uvedla koordinátorka projektu Dáša Hykšová ze spolku Ressel.

Vynálezce se narodil v Chrudimi, ale v dospělosti nechal svou stopu na více místech Evropy. V Rakousku, Itálii nebo Chorvatsku ho lidé znají. Zástupci spolku Ressel se i letos vydají s květinovými dary do slovinské Lublani, kde se nachází místo Resselova posledního odpočinku.

RESSEL POINT, z jehož oken je přímý výhled přímo na sochu slavného chrudimského rodáka, prošel před otevřením náročnou a nákladnou rekonstrukcí. „Originální malby zde vytvořil malíř a fotograf Jaroslav Hřebík, který se věnuje výmalbám historických objektů nejen u nás, ale také v zahraničí,“ dodala Dáša Hykšová.

„Josef Ressel patří k nejvýznamnějším Chrudimákům, přinesl světu jeden z nejdůležitějších vynálezů. Jeho život je zajímavý i tím, jak se posunoval v rámci Evropy a jaké profese vykonával,“ konstatoval starosta města František Pilný. „Jsem rád, že vznikl RESSEL POINT. Je to důstojné připomenutí a děkuji spolku, že se věci tak věnuje."