Dopoledne byl například posvěcen nově opravený kříž ve Václavské ulici. Ve velkém sále chrudimského Muzea se v rámci Svatováclavského vinobraní koštovaly nejrůznější druhy vín, hrála cimbálovka a sommeliéři předváděli své umění.

Na Resselově náměstí se mezi tím konal sportovní den. Několikrát zde vystoupily mažoretky z TJ Sokol Chrudim, o hudební doprovod se postarala Wječná žízeň a z náměstí odstartovalo několik závodů.

Jak se blíží poledne, na náměstí se houfují lidé ve sportovním. Části se už na krku houpá medaile, neboť ti se zúčastnili lidového běhu Vaňka Vaňhy. 

Do hlavní sportovní události Chrudimské vinařské desítky se registrovalo 275 závodníků a zhruba tolik jich také odstartovalo. Zatímco kostelní zvony odbíjejí poledne, výstřel startovní pistole v rukou chrudimského starosty Petra Řezníčka pošle závodníky na trať. Ta se line historickým centrem města, což byl také důvod, proč v sobotu mezi desátou a druhou odpoledne byla Chrudim plná uzavírek.

Běžel si to svoje

První okruh vede z Resselova náměstí Filištínskou ulicí zpátky na náměstí. Neuplynuou ani dvě minuty a už se vrací první závodník. Jáchym Kovář se doslova vznáší nad asfaltem a předjezdec závodu musí hodně šlapat do pedálů, aby jel alespoň před tím. Po delší chvíle dobíhá zbytek závodníků, kteří se postupně trhají do jednotlivých skupinek.

„Pořád jsem se ohlížel, jestli někdo alespoň prvních pět kilometrů se mnou nepůjde, ale nakonec to nevyšlo, tak jsem si běžel svoje,“ uvedl po závodu Jáchym Kovář z Budislavi, který „po svém“ doběhl do cíle jako první s časem 33:42.

„Běželo se mi dobře, hodně foukalo a byl suchý vzduch, ale jsem rád, že jsem si proběhl historickou Chrudim,“ dodává nejrychlejší běžec. A s trasou závodu byla spokojená také první žena v cíli Martina Vévodová: „Dneska to vyšlo úplně krásně, sice silný vítr ale konečně sluníčko. Příjemný závod takhle ve svátek.“