„Podmínkou je nejen ochota uchazečů, ale také jejich čistý trestní rejstřík a potvrzení od lékaře, že zájemce může pracovat s dětmi. Nutností je i doklad o minimálním pedagogickém vzdělání,“ připomíná Lenka Sedláková.

Dům dětí a mládeže teď nabízí na 90 nejrůznějších kroužků a aktivit. Nejlevnějším kroužkem je ten rybářský, tam vám stačí pětistovka ročně.

Mnozí dnes mládež kritizují, že stále vysedává jen nad svými mobily. Myslíte si totéž?

Určitě bych děti neházela do jednoho pytle, záleží hlavně na rodičích. Tuhle jednoduchou kritiku ale musím odmítnout, když vidím rostoucí počet zájemců o naše kroužky. Dnes už jich máme přes tisíc, tedy historicky nejvíc. Nejsme tu ale jen pro děti, nabízíme program také dospělým. Ženy k nám například docházejí na hodiny zdravotního cvičení.

Kolik kroužků tedy celkem nabízíte?

Rovných 90. Nejvíc dětí se zapojilo do sportovních kroužků, především do těch plaveckých. Tam už jich dochází skoro 200. Plavání je opravdu populární. Díky naší spolupráci s městem jsou pro děti návštěvy krytého bazénu dostupnější a děti navíc plavou pod dohledem zkušených trenérů. Mnozí pak vyjíždějí také na plavecké závody.

Máme ale také tři kroužky basketbalistů, dva kroužky volejbalistů, dva kroužky florbalistů, kroužek atletů a dva kroužky abecedy sportu. Sporty v naší činnosti prostě dominují.

Mění se nějak zájem o jednotlivé obory?

Polevil zájem o práci s počítačem. Dříve jsme vedli až pět počítačových kroužků, dnes máme jenom dva. Bude to zřejmě tím, že děti už mají počítače běžně doma. Dalším faktem je, že se nám dlouhodobě nedaří obsazovat některé přírodovědné kroužky.

Ředitelka DDM Chrudim Lenka SedlákováŘeditelka DDM Chrudim Lenka SedlákováZdroj: Deník/Marek Nečina

A co je naopak na druhé straně zájmu?

Naproti tomu je velký zájem o kroužky keramiky. Ty pořádáme denně tady v Chrudimi, ale vyjíždíme i jinam. Třeba já sama jezdím za dvěma kroužky do Zaječic, kolegyně jezdí na tři kroužky do školy v Bojanově a dojíždí se i do školy ve Stolanech. Dalším dětem se zase věnujeme v chrudimské mateřské škole v sídlišti U Stadionu.

Kromě toho nabízíme i další výtvarné kroužky, kde se děti věnují kresbě, malbě, vytváření linorytů a podobně. Jiné děti se zase věnují technické tvořivosti, například v kroužku zaměřeném na elektroniku.

Kolik peněz platí rodiče za účast dětí v kroužcích?

Záleží na oboru, na používaných pomůckách, na pronájmech tělocvičen a podobně. Nejmíň zaplatí rodiče malých rybářů. I díky velké vstřícnosti chrudimské rybářské organizace je to jen 500 korun za celý školní rok. Děti venku trénují například nahazování rybářské návnady a pilují další rybářské dovednosti. Získají také mnohé informace pro úspěšné složení rybářské zkoušky, navíc se mohou účastnit některých rybářských závodů.

Nejvíc zaplatí rodiče malých plavců, protože se pronajímá bazén. Máme několik typů a úrovní plaveckých kroužků, takže roční platba se tu pohybuje od 2 do 4 tisíc korun.

Chystáte se otevřít i další kroužky?

Uvažovat o tom můžeme, ale potíž je se zajištěním dostatečného počtu vedoucích. V chrudimském DDM pracují jen čtyři stálí zaměstnanci, všichni ostatní se dětem věnují až po svém zaměstnání nebo odpoledne po škole. Těch je asi tak 40. Samozřejmě rádi přivítáme i další spolupracovníky. Podmínkou je nejen ochota uchazečů, ale také čistý trestní rejstřík a potvrzení od lékaře, že zájemce může pracovat s dětmi. Další nutností je doklad o minimálním pedagogickém vzdělání.

Kdy se děti mohou do kroužků hlásit?

Začátkem června skončí aktuální období a přihlášky pro další školní rok budeme přijímat zase od poloviny června. Na našem webu je vypsaný kompletní seznam kroužků a přihlášku lze podat elektronicky. Není nutné chodit osobně.

Zajišťujete i další programy nad rámec činnosti v kroužcích?

Ano, letos například pořádáme pět příměstských a čtyři pobytové tábory. Většinu míst už máme obsazenou, u příměstských táborů je vlastně už plno. Pobytový tábor na městské hájence v Pohledu je také úplně plný. Další tábor organizujeme například v Koutech nad Desnou v Jeseníkách, ten je zaměřený na tancování, protože vedeme také taneční kroužky.

Jaké jsou ceny za pobyt v táborech?

Záleží na tom, kde se tábor koná a jaké má zaměření. Pobytový dvoutýdenní tábor stojí zhruba 7 tisíc korun, týdenní příměstský okolo 4 tisíc korun.

Určitě máte s organizací táborů a kroužků hodně práce. Přemýšlíte někdy nad tím, že byste toto zaměstnání opustila?

Řeknu vám, že ne. Ředitelkou jsem od roku 2011, ale tahle práce mě stále moc baví!