Kromě prosté matematiky spojuje oba subjekty také výrazná programová shoda. „Už jsme se sešli a konstatovali jsme, že naší spolupráci nestojí vlastně nic v cestě," uvedl lídr Živého města Josef Kozel a podobně mluví také Jiří Pošík, kandidát na starostu za Heřmany.

Vypadá to tedy, že obě uskupení by spolu mohla vytvořit pevné jádro příští radniční koalice. K potřebné většině jim však stále chybí alespoň jedno zastupitelské křeslo.

Výsledky voleb v Heřmanově Městci.Možnosti, kde si o hlas říci, jsou ale v Heřmanově Městci omezené. Do zastupitelstva se zde totiž dostali už jen lidé z ODS, z KDU ČSL a z nezávislého sdružení Herout.

Jelikož se Heřmani i Živé město před volbami jasně vymezili právě proti dlouholeté radniční spolupráci ODS a KDU ČSL, nyní připadá v úvahu vlastně už jen spolek Herout. Ten tak nakonec může se svými dvěma mandáty sehrát roli příslovečného jazýčku na vahách. 

Jednání se spolkem Herout však zatím drhne. „Ano, sešli jsme se, našli jsme i dostatečnou programovou shodu, ale přesto jsme se zatím nedohodli," potvrzuje Ondřej Sigmund, jenž byl zvolen do zastupitelstva jako druhý nejúspěšnější kandidát spolku Herout.

Z opatrných náznaků několika účastníků schůzky pak vyšlo najevo, že shoda nepanuje v otázce personálního zastoupení jednotlivých uskupení v městské radě.

„Komentovat to ale nechceme," zní od lídrů silnějších formací.

Kateřina Diesslová z Heroutu ale říká: „Vyjednávání zatím bylo spíš jakousi jednostrannou záležitostí obou silnějších spolků, kdy nám bylo nabídnuto jen jedno místo v městské radě. My ale stojíme o silnější zastoupení."

Jednání mezi Živým městem a Heřmany pak ještě ve středu pokračovalo podvečerní schůzkou.

O jejím výsledku budeme čtenáře informovat.