„Na skluzavce byl ponechán lidský exkrement i s močí, ozdobený nedopalky a mrakem much,“ svěřila se žena, která proto i s dcerkou hřiště zase ihned opustila.

Lucie Dobruská se domnívá, že mohlo jít o špatný vtip od skupiny dospívající mládeže, která se na hřišti pohybovala před jejím příchodem. Hřiště a veřejná prostranství jsou však podle ní likvidována a špiněna prakticky dnes a denně, a proto by prý stálo i v Heřmanově Městci za zvážení zřízení městského kamerového systému.

Starosta města Josef Kozel s ní v zásadě souhlasí, upozorňuje ale, že zbudování takového systému není ani levná, ani administrativně snadná záležitost. „Městská policie předložila návrh na možné osazení kamer u nejvíce problematických míst ve městě. Reálně tedy zvažujeme možné zřízení, respektive zvažujeme připravit návrh pro rozpočet města na rok 2019,“ uvádí starosta. Podle něj však město dosud nedisponuje ani přibližným odhadem nutných nákladů. „Záleželo by hlavně na rozsahu celého systému, o kterém se určitě ještě povede i mezi zastupiteli diskuze,“ pokračuje starosta. „Je třeba si ale přiznat, že vandalismus, či jak slušně nazvat popsané chování, kamery na sto procent nezastaví. Uvítáme však, když MP obdrží informaci v momentě, kdy se na dětských hřištích pohybují podobné skupiny omladiny s cigáry. Pro tyto výrostky a tyto příběhy dětská hřiště nebudujeme,“ uzavřel starosta.

Nepříjemnou zkušeností s ponechanými lidskými exkrementy si nedávno prošli také v Chrasti. A to dokonce opakovaně.

„Výkaly jsme v průběhu přibližně šesti týdnů objevovali na ochozu turisticky navštěvované staré vodárenské věže. Měla jsem určitá podezření, tak jsem je několikrát veřejně a nahlas naznačila a zmínila jsem rovněž možnou instalaci kamery. Od té doby se už tahle nechutná záležitost neopakovala,“ vrací se dnes k případu chrastecká starostka Martina Lacmanová.

V Chrasti samotné již kamerový systém provozují, a to v počtu několika koncových zařízení. Osvědčil se například při zjišťování řidičů, kteří odjeli od dopravních nehod. Letos tu město proplatilo upgrade kamerového serveru, obnovu přijímacích antén a další příslušenství v částce zhruba 52 tisíc korun.