„Třicetiminutový snímek ‚Rok na Hlinecku‘ mapuje zvyky, tradice i současný život ve městě a v jeho nejbližším okolí během celého kalendářního roku. Jednotlivá roční období jsou v dokumentu propojena s nejvýznamnějšími kulturními akcemi, památkami i možnostmi sportovního vyžití. Návštěvníkům města a zejména turistům ze vzdálenějších míst se představuje zdejší krajina i lidé, kteří v ní žijí, prostřednictvím kulturních, společenských a sportovních akcí,“ uvádí hlinecká starostka Magda Křivanová.

Diváci tak mohou spatřit třeba jarmark na Veselém Kopci, masopustní veselí, lyžování na hlinecké sjezdovce nebo koncerty v areálu Pivovaru Rychtář. „Film má podpořit cestovní ruch v našem regionu, pozvat návštěvníky na Hlinecko a také jim nabídnout příjemně a aktivně strávené dny,“ vysvětluje Křivanová. Film vznikl z iniciativy Klubu přátel Betléma a Veselého Kopce, za podpory města Hlinska a finanční podpory Pardubického kraje.

Dílo profesionálů

Režie filmu se ujal David Bonaventura, za kamerou stáli Mirek Souček a David Bonaventura. Celý film slovem provází Václav Žmolík, kterého znají zejména televizní diváci z celé řady populárně vzdělávacích pořadů.

Dnešní veřejné promítání proběhne přímo v areálu památkové rezervace Betlém a bude navazovat na vystoupení zahraničních souborů. Začátek promítání je naplánován na dvacátou hodinu, o přesném času rozhodnou světelné podmínky. Film bude mít později ještě jednu premiéru, tentokrát ve slavnostnějším hávu. „Pozvaní hosté, zástupci Pardubického kraje, pracovníci v oblasti cestovního ruchu a všichni sponzoři se mohou těšit na promítání, které je připraveno na polovinu září,“ uzavírá Magda Křivanová.